راز و نیاز

عرفان امام

یک جمله هم از دعاى امام زین العابدین(علیه السلام) در روز عرفه که به توسل مربوط مى‏شود برایتان نقل کنم. اگر به همه‌‏ى صحیفه‏ى سجادیه مراجعه کنید، کمتر دعایى به این عظمت یافت مى‏شود. آنقدر این دعا عالى است، و نظم زیبایى دارد که انسان مبهوت مى‏شود. و حقّاً جز امام معصوم کسى لیاقت انشاء چنین دعاهایى را ندارد. ولى افسوس که چون مایى که شیعه‏ى اهلبیت(علیهم السلام) هستیم سالى یک مرتبه هم معلوم نیست موفق شویم و این ادعیه را بخوانیم.

یکى از آن جملات که به مسئله‏ى توسل مربوط مى‏شود، این است: اللَّهُمَّ إِنَّکَ أَیَّدْتَ دِینَکَ فِی کُلِّ أَوَانٍ بِإِمَامٍ؛ َ2 خدایا، تو دینت را در هر زمان، بوسیله‏ى امامى تأیید کردى؛ یعنى امام را تأیید کننده‏ى دینت قرار دادى، أَقَمْتَهُ عَلَماً لِعِبَادِکَ؛ آن امام را وسیله‏اى برای بندگان قرار دادی که ببینند و بشناسند، وَ مَنَاراً فِی بِلَادِکَ؛ امام نور افشانى در شهرهاى تو است، که هر وقت مردم، از دور هم او را مى‏بینند راه هدایت را پیدا می‌کنند. اکنون چه زمانی او را تأیید کننده‏ى دین قرار دادى؟ بَعْدَ أَنْ وَصَلْتَ حَبْلَهُ بِحَبْلِکَ؛ بعد از اینکه ریسمان او را به ریسمان خودت متصل کردى. در این‌جا به‌طور خلاصه نهایت اتصال وجود امام را به خداى متعال بیان مى‏کند. رابطه‏ى امام با خداوند مثل رابطه‏ى دیگران نیست. آنها ریسمانشان به ریسمان خدا متصل است. آن‌که منظور عرض بنده است این جمله‏ى بعدى‏ است: وَ جَعَلْتَهُ الذَّرِیعَةَ إِلَى رِضْوَانِکَ؛  امام را وسیله‏اى براى رسیدن به رضوان خودت قرار دادى. در مناجات متوسلین این طور بود که: اللهم فَاجْعَلْهُما لِی سَبَباً إلى نَیْلِ غُفْرانِکَ، وَصَیِّرْهُما لِی وُصْلَةً إلَى الفَوْزِ بِرِضْوانِکَ، دو چیزى که وسیله هستند، عوارف رحمت و شفاعت پیامبر، وسیله‏اى براى رسیدن به غفران و رضوان خداوند هستند. اینجا هم مى‏فرماید امام را وسیله‏اى براى رسیدن به رضوان خودت قرار دادى. وَ افْتَرَضْتَ طَاعَتَهُ، وَ حَذَّرْتَ مَعْصِیَتَهُ؛ اطاعت او بر مردم واجب است و پذیرفتن نهى او هم بر همه واجب. کسى نباید بر امام تقدم پیدا کند و اوصاف دیگری که برمی‌شمارد...

توجه به امام زمان

خود امام زین العابدین(علیه السلام) به خدا عرض مى‏کند که خدایا، تو در هر زمانى، چنین کسى را امام قرار دادى که این موقعیت را براى مردم داشته باشد؛ یعنی وسیله‏اى باشد براى این که مردم به رضوان تو نائل شوند. بعد، از خدا مى‏خواهد که صلواتت را بر این امام نازل کن و به برکت او، بر ما هم نازل کن، چون او وسیله و مجراى فیض و رحمت الهى است.  در ابتدای نزول، رحمت‏ها باید بر ساحت امام نازل شود، سپس بر دیگران ببارد؛ این همان وسیله است. از اینجا ما باید یاد بگیریم که در هر زمان اگرچه در کارها، عبادات و توسلاتمان به کسانى از اولیاء خدا متوسل مى‏شویم، باید توجه داشته باشیم که وسیله‏ى حقیقى که ما را به خدا متصل مى‏کند امام آن زمان است. توسل به دیگر اولیاء خدا در واقع باعث مى‏شود که آنهاما را به امام و وصله‌ی وصل حقیقی، نزدیک کنند. اگر در زمان امامت یکى از ائمه(علیهم السلام)، مردم متوسل به امام دیگرى مى‏شدند، در باطن، حواله داده مى‏شدند به آن امام حیّى که در آن زمان امامت داشت. در هر زمان، توجه به امام آن زمان، تکلیف خاصى است و یک ویژگى خاصى دارد. در هر حالى، به هر کسى متوسل مى‏شویم، نباید فراموش کنیم که فیض الهى از سوی امام زمان است. این است که در همه‏ى دعاها و توسل‌هایمان همیشه باید توسل به وجود ولی‌عصر ارواحنا له الفداه را فراموش نکنیم. باید سعى کنیم دست کم مقدارى از این مضامین را در خودمان تحقق ببخشیم. یعنى فقط به خواندن یا توجه به معنایش اکتفا نکنیم و تلاش کنیم حالمان هم همینطور باشد.

عرفان عملی

در دنباله‏ى مناجات متوسیلن به اینجا می‌رسد که وَقَدْ حَلَّ رَجائِی بِحَرَمِ کَرَمِکَ. عرض مى‏کند: خدایا، اکنون که من در مقام توسل برآمدم و وسیله‌هایی که دارم نسیم رحمت تو و شفاعت پیامبر(صلی الله علیه و آله) است؛ وارد حرم کرم تو شدم. کرم الهى را به منزله‏ى یک ساحت، میدان و پیشگاهى تشبیه فرموده که گویا از راه دورى آمده و در اینجا رحل اقامت افکنده است. یعنى جاى دیگرى ندارد و تمام امیدش به کرم خداست. چون راه دیگرى غیر از کرم و رحمت خدا، و شفاعت پیامبرش که آن هم از کرم خود اوست، چیزى ندارد. مخصوصاً با توجه به این نکته که آن چیزی که ما داریم فقر است که آن هم، هیچ وقت به خدا نمى‏رسد تا شفاعت کند. ماییم و یک دنیا حاجت، یک دنیا گرفتارى، یک دنیا گناه، و چیزى که مى‏تواند علاج این گناهان باشد فقط کرم اوست. این حال اگر در انسان محقق شود حتماً دعایش مستجاب مى‏شود. عرض مى‏کند که: وَقَدْ حَلَّ رَجائِی بِحَرَمِ کَرَمِکَ، امید من حلول کرده در پیشگاه کرم تو، مثل مسافرى که از راه دورى آمده است و در اینجا رحلش را افکنده، منزل کرده و جاى دیگرى ندارد.

وَحَطَّ طَمَعی بِفِناءِ جُودِکَ. این هم تقریباً عبارت و تعبیر دیگری از همان مطلب است. فَحَقِّقْ فیکَ أمَلِی؛ پس آن آرزویى را که من نسبت به تو دارم، تحقق ببخش.

ختم به خیراعمال

 وَاخْتِمْ بِالْخَیْرِ عَمَلی؛ اکنون که موفق شدم به این توجه و توسل که خودش خیر است، کاری کن که دیگر مبتلا به اعمال شر نشوم و اعمالم ختم به خیر شود. چون یکى از آفت‏هاى بزرگ براى مؤمنین این است که مدت‌ها عبادت خدا بکنند، کار خیر انجام بدهند، اما پایان کارشان طوری شود که همه‏ى گذشته‏ها را آتش بزند؛ گناهى رخ دهد که اعمال گذشته را حبط کند.

از اعتقادات ما، یکی حبط است و یکى هم تکفیر. بعضى از اعمال موجب غضب الهى می‌شود طوری که اعمال گذشته را هم حبط مى‏کند و از بین مى‏برد.  و برعکس، گاهى کارهاى خوبى هست که خدا مى‏پسندد و گذشته‏ها را هم جبران مى‏کند. سیّئات گذشته را تکفیر مى‏کند. در صریح قرآنى هم هست: حَبِطَتْ أَعْمالُهُمْ فِی الدُّنْیا وَ الْآخِرَةِ3.

جایگاه اصفیاء

وَاجْعَلْنی مِنْ صَفْوَتِکَ الَّذِینَ أحْلَلْتَهُمْ بُحْبُوحَةَ جَنَّتِکَ اکنون که مطمئن شده، راهى به سوى خدا دارد و دعاهایش مستجاب مى‏شود، و نیز غفران و رضوان الهى شاملش مى‏شود، دعاهاى نابی را در پیشگاه خدا مطرح مى‏کند. عرض می کند: خدایا! مرا از آن بندگان برگزیده و ممتازی قرار ده که آنها را در بحبوحه‏ى بهشت قرار مى‏دهى؛ یعنى آنجایى که مرکز نعمت‏هاست و همه‏ى نعمت‏هاى بهشتى در آنجا به وفور یافت مى‏شود. وَبَوَّأتَهُمْ دارَ کَرامَتِکَ؛ از آن بندگان برگزیده‏اى که آنها را در دار کرامت خودت جا دادى. کرامت یعنى احترام گزاردن و گرامى داشتن؛ وَأقْرَرْتَ أعْیُنَهُمْ بِالنَّظَرِ إلَیْکَ یَوْمَ لِقائِکَ، و چشم آنها را با نگاه به سوى جمال خودت روشن کردى، وَأوْرَثْتَهُمْ مَنازِلَ الصِّدْقِ فی جَوارِکَ؛ آن‌ها را وارث مکان‌هایی کردی که واقعاً جاى نشستن و منزل کردن است، منزل صدق. فِی مَقْعَدِ صِدْقٍ عِنْدَ مَلِیکٍ مُقْتَدِرٍ4. جاى گرفتن و منزل گزیدن واقعى آنجاست. قدم صدق یا مقعد صدق تعبیرهایی عربى است که در فارسى عین اینها را نداریم، «قدم صدق عند ربهم»، تعبیر قرآنى است. آن‌ها پیش خدا قدم صدق دارند، یعنى جاى پاى محکم دارند. پایشان نمى‏لغزد.

معرفت الله
یا مَنْ لایَفِدِ الْوافِدُونَ عَلى أکْرَمَ مِنْهُ؛ اى کسى که هیچ مهمانى، بر کریم‏تر از او وارد نمى‏شود. هر کس بر شخص کریمی مهمان شود، انتظار دارد که میزبان کاملاً از او پذیرایى کند. کریم‏ترین میزبان‌ها کسى است که وقتى مهمان بر او وارد مى‏شود، نپرسد تو که هستى؟ یا براى چه آمده‌اى؟! بلکه هر چه در اختیار دارد جلوى مهمان مى‏گذارد. در روایات شواهدى هست که حاتم طایى مهمانسرایى داشته که هر کس، از هر جا بر او وارد مى‏شده است از او نمى‏پرسیدند چه کسی هستى یا از کجا آمده‌ای‌؟! پذیرایى مى‏کردند، بعد هم هر حاجتى داشته روا مى‏کردند. خب، این از کریم‏ترین انسان‌هایى است که به این صورت پذیرایى مى‏کند، اما تو از همه کریم‏ترى! هر که به در خانه‏ى تو بیاید، نمى‏پرسى که و کجا هستى و به چه رو آمدى؟! وَلا یَجِدُ الْقاصِدُونَ أرْحَمَ مِنْهُ؛ افرادی که انتظار رحمت و خیرى از کسى دارند، بهتر از تو پیدا نمى‏کنند. یا خَیْرَ مَنْ خَلا بِهِ وَحیدٌ؛ اگر کسى تنها باشد، و دیگران او را رها کرده باشند، تو بهترین کسی هستى که احوالش را مى‏پرسى و به حرفش گوش مى‏دهى. وَیا أعْطَفَ مَنْ آوى إلیهِ طَریدٌ؛ هر که را از هر جا طرد کنند و هیچ‌جا راه ندهند، تو او را پناه مى‏دهى.

تنها راه نجات

إلَى سَعَةِ عَفْوِکَ مَدَدْتُ یَدِی، وَبِذَیْلِ کَرَمِکَ أعْلَقْتُ کَفِّی. این‌ها هم از تعبیرهاى بسیار  لطیف است. فرض کنید کسى دارد از یک جاى بلندى سقوط مى‏کند و زیر پایش هم دریاى آتشى است، در چنین حالى، وسط راه، طناب یا دستگیره‌ای پیدا مى‏کند که دستش را به آن مى‏گیرد تا سقوط نکند و این زمینه‏اى مى‏شود که نجات پیدا کند، در این چنین حالى است که مى‏گوید: أعْلَقْتُ کَفِّی؛  کف دستم را به رحمت تو آویختم، یعنى اگر تو من را نگیرى و دست من رها شود، جایم در جهنم است. هیچ راه نجاتى نیست. فقط تویى که مى‏توانى مرا نجات دهى. تنها چیزى که مى‏تواند در مسیرِ سقوط،  انسان را نجات دهد، عنایت خداست. فَلا تُولِنی الْحِرْمانَ، وَلا تُبْلِنی بِالخَیْبَةِ وَالخُسْرانِ. حرمان را نصیب من نکن، بلکه امید من را برآورده کن. یا سَمیعَ الدُّعاءِ، یا أرْحَمَ الرَّاحِمینَ.

1. فاطر / 15.

2. الصحیفه ‏السجادیه، ص 216، دعائه علیه السلام فی یَوْمِ عَرَفَهَ.

3. بقره / 217.

4. قمر / 55.

/ 0 نظر / 8 بازدید