چهل حدیث از چهارده معصوم (ع)

11 – رسول خدا (ص) می فرمایند: کسی که مالی از راه غیر حلال به دست آورد ، خداوند او را تنگدست میکند.

بحارالانوار ج 103 ص 5 ح 17

12 – امیرالمومنین علی (ع) می فرمایند: (توصیه به مالک اشتر ) از عهد شکنی بر حذر باش ، خلف وعده و نقض پیمان باعث خشم خداوند و مردم است. 

الحدیث ج 3 ص 69

13 – رسول خدا (ص) می فرمایند: انسان در قیامت قدم از قدم بر نمی دارد تا اینکه از چهارچیز سوال شود :

1.از بدن خود که در چه راهی آن را به کار گرفت. 2. و از عمرش که در کجا و چه راهی سپری کرد .3.و از مالش که از کجا به دست آورد و در کجا مصرف کرد .4.و از محب ما خاندان ( ائمه اطهار (ع) )  

بحار الانوار ج 103 ص 11 ح 47

14 – امیرالمومنین علی (ع) می فرمایند: دنیا منزل گذران و آخرت مقر جاودان است ، فرصت را غنیمت شمارید و از گذر گاه خویش برای قرار گاه خود ، چیزی  ( کار نیکی ) بگیرید و ذخیره ای بیندوزید.

الحدیث ج 1 ص 4

15 – رسول خدا (ص) می فرمایند: خاک بر سرش ، خاک بر سرش ، خاک بر سرش ، کسی که پدر و مادرش یا یکی از آن دو نزد او به سن پیری برسند و او به واسطه خدمت نمودن به آنها بهشتی نشود.

نهج الفصاحه ح 1666

16 – رسول خدا (ص) می فرمایند: هر که لقمه حرام بخورد  لعنت کند خورنده خود را تا هضم شود و نمازش مقبول نمی شود .

حلیه المتقین ص 509

17 – امام جعفرصادق (ع) می فرمایند: خدای تعالی در ضمن اندرزهای خود به عیسی (ع) فرمود : ای عیسی آنچنان بر خود و اعمالی که انجام داده ای گریان باش که انسان مسافر هنگام وداع و خداحافظی با بستگانش برای سفری طولانی گریان میشود 2. ای عیسی از دنیا چشم بپوش و آن را برای اهلش واگذار کن و به آنچه در نزد خداست توجه نما و وابستگی خود را به امور آخرت اعلام کن.  

وسائل الشیعه ج 15 باب 15

18 – امیرالمومنین علی (ع) می فرمایند: در ضمن نصایح خود به امام حسن (ع) فرمود : فرزند عزیز بپرهیز از اینکه بر آرزوهای نفسانی خویش اعتماد نمائی زیرا تکیه به آرزوها متاع مردم احمق و کم خرد است .

الحدیث ج 1 ص11

19 – امام محمد باقر (ع) می فرمایند : هرگاه کسی وارد خانه برادر مومنش شد هرجا که صاحبخانه امر کرد بنشیند زیرا صاحبخانه آشنا تر است به اسرار و عیوبات خانه اش. 

قرب الاسناد ص 33

20 – امام جعفرصادق (ع) می فرمایند: گفتار و سخنان رسول خدا (ص) و ما ائمه اطهار (ع) را به نوجوانان خود بیاموزید و در انجام این وظیفه تربیتی تسریع کنید پیش از آنکه مخالفان گمراه در انجام این وظیفه تربیتی بر شما پیشی گیرند و سخنان نادرست خود را در ضمیر پاک کودکان و نوجوانان و جوانان شما جای دهند و گمراهشان سازند. 

فروع کافی ج 4 ص 47

21 – رسول خدا (ص) می فرمایند: هیچ بنده ای برای خدا چهل بامداد اخلاص نورزید مگر اینکه چشمه های حکمت از دلش بر زبانش جاری شد.

بحارالانوار ج 67 ص 242

22 – امیرالمومنین علی (ع) می فرمایند: آنکس که شرم و حیاءاش کم باشد ، اجتنابش از گناه کم خواهد بود. 

الحدیث ج 1 ص 72

23 – رسول خدا (ص) می فرمایند: هنگامی که روز قیامت فرا رسد منادی از سوی خدا ندا میکند صابران کجایند ؟ پس گروهی از مردم قیام میکنند و فرشتگان از ایشان استقبال مینمایند ، از آنها میپرسند صبر شما در چه رابطه ای بود ؟ آنها در پاسخ می گویند ما کسانی بودیم که خود را به فرمانبرداری از دستورات خدا وادار می کردیم و بر سختی آن صبر می کردیم و از انجام معاصی و گناهان دوری می کردیم و بر لذت زودگذر آن صبر کرده و آنها را ترک می نمودیم ، در آنحال منادی از جانب پروردگار ندا میکند : آری بندگان من راست میگویند راه را بر آنها باز گذارید تا بدون حساب وارد بهشت شوند.

وسائل الشیعه ج 15 باب 19
24 – امیرالمومنین علی (ع) می فرمایند: ریشه صلاح و پاکی دل، اشتغالش به ذکر خداست.

غررالحکم ح 3608

25 – رسول خدا (ص) می فرمایند: هر که علی را دوست داشته باشد مرا دوست دارد و هر که مرا دوست داشته باشد خدا از او راضی خواهد بود و هر که خدا از او راضی باشد با بهشت پاداشش دهد.

فضایل الشیعه ص 1

26 – امام محمد باقر (ع) می فرمایند: دربارۀ آیۀ 85 سورۀ آل عمران : « هر کس غیر از اسلام دینی برای خود برگزیند هرگز از او پذیرفته نشود و او در آخرت از زیانکاران خواهد بود » فرمودند : منظور از اسلام در آیۀ فوق تسلیم شدن در مقابل ولایت علی بن ابیطالب (ع) و فرزندان محترمش می باشد.

تفسیر جامع ج 1 ص 416

27 – امام جعفرصادق (ع) می فرمایند: اگر بگویی که خدا تو را نمی بیند و در محضر او گناه کنی به خدای عزوجل کافر گشته ای و اگر بدانی که او تو را می بیند و در محضر او گناه کنی او را پست ترین افراد نسبت به خودت به شمار آورده ای.

وسائل الشیعه ج 15 باب 14

28 – امیرالمومنین علی (ع) می فرمایند: بهترین عبادت چشم پوشی از گناه است . 

الحدیث ج 1 ص 95

29 – رسول خدا (ص) می فرمایند: کسی که مرتکب گناهی شود و از انجام آن گناه خوشحال و شادمان باشد وارد دوزخ میشود در حالی که به حال خود گریان باشد.

وسائل الشیعه ج 15 باب 40

30 – امیرالمومنین علی (ع) می فرمایند: مردم چیزی از امور دینی را برای سود دنیایشان ترک نمی کنند مگر آنکه خداوند کاری برایشان پیش آورد که زیانش از آن سود بیشتر باشد.

نهج البلاغه حکمت 106

31 – امام جعفرصادق (ع) می فرمایند: کسی که یقین داشته باشد که خدا اعمال او را می بیند و سخن او را می شنود و از نیک و بد ، کارهای او با خبر است ، دست خود را به گناهان و کارهای زشت نمی آلاید و به خاطر این حالت حاضر دیدن خداست که مومن از مقام پروردگار خود ترسناک است و از هوای نفس خود دوری میکند سپس این آیه را خواندند (( سوره الرحمن آیه 46 ))( و برای کسی که از مقام پروردگار خود بپرهیزد دو بهشت پاداش است)

وسائل الشیعه ج 15 باب 14

32 – امام جعفرصادق (ع) می فرمایند: اگر دوست داری خداوند بر عمرت بیفزاید پدر و مادرت را خوشحال کن.

وسائل الشیعه ج 18 ص 37

33 – امیرالمومنین علی (ع) می فرمایند: عمر تو شماره نفسهای توست و این نفسها را نگهبانی شماره می کند.

غررالحکم ص 15 ح 3015

34 – امام جعفرصادق (ع) می فرمایند: هرکس بعد از نماز صبح و مغرب هفت بار بگوید (لاحول ولا قوة الا بالله العلی العظیم)از هفتاد نوع بلا در امان باشد که کوچکترینش جنون و جزام و خوره است. 

اصول کافی ج 4 ص 318

35 – امیرالمومنین علی (ع) می فرمایند: آرزوهای زیاد از تباهی عقل است.

غررالحکم ح 861

36 – رسول خدا (ص) می فرمایند: از غذای مردم فاسق تناول مکن.

وسائل الشیعه ج 24 ص 27

37 – امام رضا (ع) می فرمایند : هرکس در مجلسی بنشیند که در آن مجلس کلام و گفتار و امر ما احیاء میشود دلش در آن روزی که همه دلها از وحشت الهی می میرند نمی میرد. 

بحارالانوار ج 1 ص 199

38 – رسول خدا (ص) می فرمایند: برترین صدقه، ایثار شخصی تنگدست است به فقیری در نهان .

مستدرک الوسائل ج 7 ص 21

39 – امیرالمومنین علی (ع) می فرمایند: هرکه در باره دوست خود خرده گیر باشد رشته دوستیش بگسلد.

غررالحکم ح 9680

40 – امام جعفرصادق (ع) می فرمایند: چند نفر از شیعیان به ملاقات و عیادت یکی از دوستان خود می رفتند که در بین راه به امام صادق (ع) برخورد نمودند ، حضرت سوال نمود کجا میروید گفته شد به عیادت فلانی فرمود آیا میوه یا عطر خلاصه تحفه ای برای مریض خریده اید عرض کردند چیزی نداریم ، فرمود:مگر نمی دانید تحفه باعث آرامش خاطر و راحت روان مریض میشود.

الحدیث ج 2 ص 32

/ 1 نظر / 45 بازدید
عرفان

سلام دوست عزیز فرزندان شیعه، نام تو را بر پیشانی بندهای سبزشان حک کرده اند. کودکان این قوم، دست بر زانو می گذارند و یا علی می گویند. ولادت مولی الموحدین امیرالمومنین، حیدر کرار، شیر خدا ،مولود کعبه را خدمت شما دوست عزیز تبریک و تهنیت عرض میکنم.[گل][گل][گل][گل] یاعلی[گل][گل][گل]