استراتژی حضرت امام (ره) در برخورد با مخالفین داخلی انقلاب و اسلام

ب ) منافقین

1. لزوم مقابله جدی با منافقین

منافق ها هستند که برتر از کفارند ، انی که مسلمان می گوید هستم و بر ضد اسلام عمل می کنند و می خواهد به ضد اسلام عمل بکند ، آن است که در قرآن بیشتر از آنها تکذیب شده تا دیگران ، ما سوره منافقین داریم ، اما سوره کفار نداریم ، سوره منافقین داریم که برای منافقین از اول شروع می کند اوصافشان را می گوید . اسلام همیشه گرفتار یک همچو جمعیت هایی بوده است . در صدر اسلام زیاد جمله هست در زمان حکومت امیر المؤمنین (ع) زیاد ، اینها بودند . در زمان خود پیغمبر اکرم (ص) زیاد بودند و همینطور در طول تاریخ ، اسلام گرفتار یک همچون مسائل بوده است و گرفتار این که اشخاص هم از خود مسلمان ها ، مردم خوب ،مردم اسلامی گول می خورند ، از اینها ، از این اشخاص که با صورت اسلامی می امدند وحی می کردند ، گول می خوردند .

امام خمینی (ره) ، صحیفه جلد 12 ، 4/4/59 ، صص 192 تا 202

2.لزوم ارشاد منافقین جوان

 باید در همه منابر به این جوانهایی که گول خورده اند از این منافقین و امثال آنها نصیحت بشود ، دعوت به حق بشود ، باید آنها را فهماند به ایشان که اینهایی که شما را دعوت می کنند که به ضد جمهوری اسلامی قیام کنید ، اینها با اسلام بد هستند ، با اسم اسلام می خواهند اسلام را از بین ببرند . اینها یک روز با مقاصد اسلامی همراه نبوده اند ، اینها نهج البلاغه و قرآن را اسباب دست قرار دادند برای این که نهج البلاغه و قرآن را از بین ببرند و ایین جوان های بی اطلاع ، این پسرهای بی اطلاع ، دستخوش این تبلیغات سو اینها شده اند و در مقابل ملت ایستاده اند .

امام خمینی (ره) ، صحیفه ، 4/8/6 جلد 15 ، صص 201 تا 308

3.پیوند منافقین با آمریکا

کاخ سفید اعلام کرد که از این منافقین باید پشتیبانی کرد و این گرفتاری های جزیی که در سطح کشور هست و در بین شهرها هست و این دزدهایی که طرفداری آنها را آمریکا می کند و اعلام می کند که باید آمریکا طرفدار این منافقین باشد ، اینها را انشاءلله به زودی شرشان از ایران کنده بشود و هیچ اینها قابل ذکر نیستند . اینها یک دزدهایی هستند که گاهی یک جایی یک چیزی منفجر می کنند ، هیاهوشان خیلی است ، صحبت خیلی می کنند ولی واقعیتی اینها ندارند .

امام خمینی (ره) ، صحیفه ، جلد 15 ، 2/6/60 ، صص 107 تا 111

ج) ملی گراها

1. لزوم مقابله با احیای ملی گرایی

آنهایی که می گویند ما ملیت را می خواهیم احیا بکنیم ، آنها مقابل اسلام ایستاده اند . اسلام آمده است که این حرف های نامربوط را از بین ببرد . افراد ملی به درد ما نمی خورند . افراد مسلم به درد ما می خورند . اسلام با ملیت مخالف است . معنی ملیت این است ما ملت را می خواهیم و ملیت را می خواهیم و اسلام را نمی خواهیم .

(بیانات امام خمینی به مناسبت روز جهانی قدس ) ، صحیفه نور ، ج 2، 15/5/59 ، صص 275 ، 274

2. لزوم مقابله با ملی گراهای سازشکار با دشمنان

من به صراحت می گویم ملی گراها اگر بودند به راحتی در مشکلات و سختی ها و تنگناها دست سازش به طرف دشمنان دراز می کردند و برای این که خود را از فشارهای روزمره سیاسی برهانند همه کاسه های صبر و مقاومت را یک جا می شکنند و به همه میثاق ها و تعهدات ملی و میهنی ادعای خود پشت پا می زند .

( پیام به مناسبت سالگرد کشتار خونین مکه و قبول قطعنامه ، 598 ) ، صحیفه نور ، ج2 ، 29/4/67 ، صص 243

3. لزوم مقابله با ملی گراهای مخالف اسلام

لکن بسیار غفلت می خواهد و بسیار ساده اندیشی می خواهد که این گروه هایی که با هم ائتلاف کردند و این جبهه ملی که بر ضد اسلام می خواهد راهپیمایی راه بیندازد و مسلمانان هم بنشینند تماشا کنند که به ضد اسلام مقاله بنویسند و سب اسلام را بکنند و حکم ضروری اسلام را غیر انسانی بخوانند بعد از این که من می بینم ائتلاف شما با اینهاسست ، خوب من با این جمعیت نمازخوان و متدین چه بکنم ؟ من به اینها علاقه داشتم ، حالا به بعضی هاشان هم باز علاقه دارم ، با اینها ما تکلیفمان چیست ؟

خوب ، چرا حسابتان را جدا نمی کنید ؟ من حالا باز عرض می کنم به شماها حسابهایتان را جداکنید . به مجرد این که کمونیست ها هم به ضد اسلام است ، آقایان از کمونیست ها هم دعوت کردند که بیایید ، بیایید با هم باشیم . خوب جبهه ملی تکلیفش معلوم است آن صریحا به ضد اسلام قیام کرده ، اما شمایی که مسلمان هستید و هیچ گاه نمی خواهید به ضد اسلام قیام کنید چرا اینقدر هواهای نفسانیه زیاد شده است که نمی فهمید دارید چه می کنیید ؟ چرا اینقدر شیطان در نفس ماها سلطنت پیدا کرده است که چشم های ما را کور کرده و قلب های ما را وارونه کرده است ؟ بیایید حساب خودتان را جدا کنید . آیا نهضت آزادی هم قبول دارد آن حرفی را که جبهه ملی می گوید ؟ آنها هم هم قبول دارند که این حکم ، حکم قصاص که در قرآن کریم و ضروری بین همه مسلمین است غیر انسانی است ؟ آیا این نماز شب خوان ها این را قبول دارند یا نه ؟ شک ندارم که قبول ندارند . خوب اعلام کنید . چرا ساکت نشسته اید مگر نهی از منکر فقط باید من را نهی کنید ؟ نهی از منکر فقط برای این است که دولت را خرد کنید و مجلس را خرد کنید و چه ؟! با منکر می خواهید نهی از منکر کنید ؟ کدام منکر ؟ شما می فرمایید که آن کسی که دعوت می کند به این که بیایید با این حکم غیر انسانی اسلام راهپیمایی کنید مسلمانها بنشینید تماشا کنند سب به رسول الله بشود ، سب به قرآن هم بشود ، این سب به قران است .

( بیانات امام خمینی (ره) در جمع اقشار مختلف ) ، صحیفه نور ، ج 15  ، 225 /3/60 ، صصص 14 ،15

د ) منحرفین

1. لزوم مقابله با عناصر تفرقه افکنن با پوشش های قومی و اسلامی

من به همه ملت توصیه می کنم که در هرجا هستید آرامش خودتان را حفظ کنید و گوش به توطئه هایی که در دست اجرا هست ، گاهی به اسم تشیع و تسنن که بعضی شیاطین که به اسلام هم عقیده ندارند ، با این اسمها می خواهند تفرقه بیندازند و گاهی به اسم ترک و فارس اشخاصی که به ملت ایران اعتقادی ندارند و جز برای بهره برداری خودشان قدمی برنمی دارند ، میخواهند اختلاف ایجاد کنند و با بهانه اسلام ، جمهوری اسلامی را بکوبند .

صحیفه نور ، ج 14 ، ص 189

2. لزوم مقابله با عناصر تفرقه افکن و سو استفاده کنندگان از آزادی

حالا هم اشخاصی در بین این ملت هستند که الهام از خارج می گیرند ، البته اقلیت هم هستند ، لکن اشخاصی هستند که با هر زبانی با مردم می توانند صحبت بکنند ، باید ملت ما توجه به این توطئه داشته باشد که توطئه ای که محتمل این است که ما را به هم بریزند ، حتی در جهاد سازندگی بروند یک کارهایی بکنند که آنجا هم یک اختلافی بشود ، نگذارند کار عمل بشود ، در دبیرستان بروند در چیز بروند ـ دانشگاه بروند . هر جا بروند و ما را به هم بریزند دائما اعتصاب و دائما راهپییمایی و دائما کارشکنی باید دولت و ملت ، تا منعکس بکنند در خارج که اینها نمی توانند خودشان را اداره بکنند ، باید یک کسی برود اداره کند اینها را ، ملت باید توجه داشته باشد به این توطئه و از اختلاف دست بردارند ، آخر برای چی ما با هم اختلاف داشته باشیم ، سرچی اختلاف داشته باشیم . برای چی به جان هم بریزیم ، چرا ما خودمان ، خودمان را از بین ببریم . باید ملت متوجه باشد که چیزهایی که اسباب اختلاف هست . اصلا ایجاد نکنیم ، اشخاصی که می خواهند ایجاد اختلاف بکنند ، موعظه شان کنند ، نصیحت شان کنند ، اگر گوش نکردند آنها را طردشان بکنند ، نگذارند ، اختلاف حاصل بشود ، نگذارند جوری وانمود بشود که این ملت ، ملتی نیست که قابل این باشد که آزاد باشد ، حالا که آزاد شده ببینید به جان هم ریختند قابل آزادی نیست ـ چیزی که ـ ملتی که قابل آزادی نیست ، باید یکی بیاید یک رضاخان را پیدا کنند ( و اینها دارند ، از این چیزها دارند ) یک رضاخانی را پیدا کنند امروز به اسم این که آدم ملی هست ، به اسم این که یک آدم از این چیزها ، از این عنصرها اینها دارند ، که بیست سال ، سی سال این را با یک صورت ملیت و به یک صورت دلسوزی نگهدارند ، آن روزی که می خواهند کار را انجام بدهند ، به صورت ملیت ، به صورت چه انجام بدهند و توجه به این معنا را باید داشته باشند ملت ما .

صحیفه نور ، ج 11 ، ص 219

3. لزوم مقابله با عناصر تفرقه افکن و تضعیف کننده ارزشهاا

اخیرا دست های پنهان و آشکار غرب و شرق به منظور ایجاد شکاف و اختلاف میان طرفداران انقلاب اسلامی به حیله جدیدی متوسل شده اند که مسؤولین عزیز و رده بالاهای کشورمان و نیز شخصیت ها و چهره هایی از مجلس و دولت و روحانیون را به تفکر و گرایشات وابستگی و همچنین عدول از مواضع گذشته ونهایتا به شرق گرایی یا غرب گرایی متهم نمایند و موذیانه با طرح مسائلی از این قبیل که فلان شخصیت نظام جمهوری اسلامی راست گرا و یا میانه رو یا سازشکار و غرب گراست و یا فلان مسوول تندرو و انقلابی شدهاست که نتیجتتا اعتماد مردم را به دست اندرکاران نظام سلب نمایند .

امام خمینی (ره) ، صحیفه نور ، جلد 21 ، ص 36

4. لزوم مقابله با شایعه سازان و شایعه پراکنان

امروز یکی از نقشه های بزرگ آنهایی که می خواهند این کشور را همه اشیایش را ببرند و همه خزاین ما را ببرند و از راههای دیگر مایوس شده اند ، شایعه است . شما در هر جا که بروید می بینید که یک شایعه ای درست کرده اند یا برای یک گروهی یا برای یک اشخاصی از هر طرف که می بینند شایعه سازی فراوان است به حرف شایعه سازان گوش فرا ندهید .

بلاغ 3 ، ص 231 ،از 9/11/59

5. لزوم مقابله با منتقدین معاند

از جمله چیزهایی که محتمل است توطئه باشد برای تضعیف دولت اسلامی ، مطالبی است که در بین ملت پخش می شود و درر رسانه ها تعقیب می شود و از دولت انتقادهای غیر صحیح می شود و کوشش می شود دولت را در نظر مردم بد جلوه دهند . دوستان از این توطئه غافل و دشمنان در کمین هستند ، من نمی گویم دولت صد درصد موفق است ، لکن می گویم خدمتگزار است و کوشش داررد انجام خدمت نماید .

امام خمینی (ره) ، صحیفه نور ،جلد 19 ، ص 204.

6. لزوم مقابله با التقاطیون

در اینجا نیز یک دسته با کج فهمیها و بی اطلاعی از اسلام و اقتصاد سالم آن در طرف مقابل دسته اول قرار گرفته و گاهی با تمسک به بعضی آیات با جملات نهج البلاغه اسلام را موافق با مکتب های انحرافی مارکس و امثال او معرفی نموده اند و توجه به سایر آیات و فقرات نهج البلاغه نموده سرخود ، به فهم قاصر خود ، به پاخاسته و مذهب اشتراکی را تعقیب می کنند و از کفر و دیکتاتوری و اختناق کوبنده که ارزشهای انسانی را نادیده گرفته و یک حزب اقلییت با توده های انسانی که مثل حیوانات عمل می کنند ، حمایت می کنند.

صحیفه نور ، جلد 21 ، صص 200 و 201

ح) غرب زدگان

1. لزوم مقابله با مظاهر غرب و غرب زدگی

شما گممان نکنید که از غرب برای ما یک تحفه ای می آورند . شما گمان نکنید که از غرب برای ما چیزی می اورند که ما را مترقی کنند ، ترقی به ما بدهند . غرب تا ما را در سطح پایین نگه ندارد ، نمی تواند از ما استفاده کند . کوشش انها این اسست که ماها ، این ممالک اسلامی ، این ممالک مستضعف در یک سطح پایینی از همه امور باشیم . هر امری را که آنها برای ما بیاورند ، یک امر استعماری است . یعنی اگر طب را برای ما بیاورند طب استعماری است ، اگر دارو برای ما صادر کنند آن هم استعماری است ، اگر دانشگاه برای ما بخواهند درست کنند آن هم دانشگاه استعماری است . همه چیز را آنها می خواهند به طوری درست کنند که برای خودشان نافع باشد و ما چشم و گوش بسته تسلیم آنها باشیم و الآن که به خواست خدای تبارک و به برکت اسلام ما از این قید و ببند خارج شدیم ، باید خیلی متوجه باشیم به این که مبادا ما را دوباره در این قید و بندها قرار بدهند .

صحیفه نور ، جلد 13 ، ص 184.

2. لزوم جلوگیری از نفوذ عناصر فاسد دارای گرایش به غرب و شرق در دانشگاهها

اکنون بحمدالله تعالب دانشگاه از چنگال جنایتکاران خارج شده و بر ملت و دولت جمهوری اسلامی است در همه اعصار که نگذارند عناصر فاسد دارای مکتب های انحارفی با گرایش به غرب و شرق در دانشسراها و دانشگاهها و سایر مرکز تعلیم و تربیت نفوذ کنند و از قدم اول جلوگیری نماینند تا مشکل پیش نیاید و اختیار از دست نرود.

صحیفه نور ، جلد 21 ، ص 102.

3. لزوم مقابله با عالمان و متفکران بی تقوا

صدمه هایی که وارد می شود بر مملکت غالبا از این متفکرین بی پرورش . آموزش های بی پرورش واقع می شود ، علم را تحمیل می کنند لکن تقوا ندارند ، لکن پرورش باطنی ندارند . از این جهت عمال خارجی می شوند . از این جهت نقشه ها را برای فنای مملکت خودشان می کشنند .

صحیفه نور ، جلد 8 ، ص 119   

4. لزوم مبارزه با روحیه غربگرایی در داخل کشور

(( اگر ما ترتیبی اصولی در دانشگاه ها داشتیم ، هرگز طبقه روشنفکر دانشگاهی ای نداشتیم که در بحرانی ترین اوضاع ایران در نزاع و چند دستگی با خودشان باشنند و از مردم دیده باشند و از آنچه که بر مردم می گذرد چنان آسان گذرند که گویی در ایران نیستند . تمام عقب ماندگی های ما به خاطر عدم شناخت صحیح اکثر روشنفکران دانشگاهی از جامعه اسلامی ایران بود و متاسفانه هم اکنون هم هست . اکثر ضربات مهلکی که به این اجتماع خورده است از دست اکثر همین روشنفکران دانشگاه رفته ای که همیشه خود را بزرگ می دیدند و می بینند و تنها حرف هایی می زدند و می زنند که دوست به اصطلاح روشنفکر دیگرش بفهمند و اگر مردم هیچ نفهمند ، نفهمند زیرا دیگر چیزی که مطرح نیست مردمند و تمام چیزی که مطرح است خود اوست برای اینکه بد آموزی های دانشگاهی زمان شاه ، روشنفکر دانشگاهی را طوری بار می آورد که اصولا ارزشی برای خلق مستضعف قائل نبود و متاسفانه هم اکنون هم نیست . روشنفکران متعهد و مسوول بیایید تفرقه و تشتت را کنار گذارید و به مردم فکر کنید و برای نجات این قهرمانان شهید داده خود را از شر “ اسم و اسمیت ” به شرق و غرب نجات دهید . روی پای خود بایستید و از تکیه بر اجانب بپرهیزید.

5. پرهیز از غرب زدگی و شرق زدگی ، راه مقابله با ابرقدرتها

(( وظیفه ماست که در مقابل ابرقدرت ها بایستیم و قدرت ایستادن هم داریم . به شرط این که روشنفکران دست از غرب و شرق و غربزدگی بردارند و صراط مستقیم اسلام و ملیت را دنبال کنند .

پیام امام خمینی (ره) به مناسبت حلول سال جدید ، صحیفه نور ، جلد 12 ، 1/1/59 ، ص 19

و ) سرمایه داران

1. لزوم مقابله با سرمایه داران و پول پرستان و خوانین

علمای اصیل اسلام هرگز زیر بار سرمایه داران و پول پرستان و خوانین نرفته اند و همواره این شرافت را برای خود حفظ کرده اند و این ظلم فاحشی است که کسی بگوید دست روحانیت اصیل طرفدار اسلام ناب محمدی با سرمایه داران در یک کاسه است .

صحیفه نور ، جلد 21 ، ص 90.

2. لزوم پرهیز از همنشینی با سرمایه داران و دفاع محرومان

((همه آرمان و آرزوی ملت و دولت و مسوولین کشورماست که روزی فقر و تهیدستی در جامعه ما رخت بربندد و مردم عزیز و صبور و غیرتمند کشور از رفاه و زندگی مادی و معنوی برخوردار باشند .خدا نیاورد آن روزی را که سیاست ما سیاست مسئولین کشور ما پشت کردن به دفاع از محرومین و رو اوردن به حمایت از سرمایه دارها گردد و اغنیا و ثروتمندان از اعتابر و عنایت بیشتری برخوردارشوند ـ معاذا ـ که این با سیره و روش انبیاء و امیر المومنین و ائمه معصومین ـ علیهم السلام ـ سازگار نیست ، دامن حرمت و پاک روحانیت از ان منزه است از پا برهنگان برخاسته است و شعار دفاع از حقوق مستضعفان را زنده کرده است .

پیام برائت به زایرین بیت الحرام ، صحیفه نور ، ج 20 ، 6/5/66 ، ص 129

3. لزوم مقابله با روحیه رفاه طلبی و سرمایه داری جهت کسب استقلال و آزادی

ملت عزیز ما که مبارزان حقیقی و راستین ارزش های اسلامی هستند به خوبی دریافته اند که مبارزه رفاه طلبی سازگار نیست و آنها که تصور می کنند مبارزه در راه استقلال و آزادی مستضعفین و محرومان جهان با سرمایه داری و رفاه طلبی منافات ندارد با الفبای مبارزه بیگانه اند و آنهایی هم که تصور می کنند سرمایه داران و مرفهان بی درد با نصیحت و پند و اندرز متنبه می شوند وبه مبارزان راه آزادی پیوسته و یا به آنان کمک می کنند ما باید تمام تلاشمان را بنماییم تا به هر صورتی که ممکن است خط اصولی دفاع از مستضعفین را حفظ کنیم .

امام خمینی (ره) به مناسبتت سالگرد کشتار خونین در مکه و قبول قطعنامه ، 598 ، صحیفه نور ، ج 20 ، 29/4/67 ، ص 235

ز) عناصر نفوذی و سر سپرده

1. لزوم مقابله با عناصر نفوذیی و سرسپرده در ارگانهای دولتی

چه بسا با نفوذ سرسپرده داخلی در ارگان های دولتی و مقامات موثر ، به تدریج قدم به قدم کار خود را انجام دهند و انسان مستقیم را منحرف می کنند و متعهدان را وابسته نمایند . غفلت از این امر ، فاجعه برانگیز است و همه مقامات ، خصوصا مقامات بالا چون روسای سه گانه ، بیشتر مورد نظر و هدف هستند ، زیرا انحراف آنان ـ  خدای نخواسته ـ ممکن است انحراف رژیم را در پی داشته باشد ، همه ما و شما باید بدانیم که شیطان خارج و داخل و نفس اماره به تدریج انسان را از خلاف های کوچک به بزرگ و بزرگتری می کشاند که یک وقت از کفر سر در می آورد .

صحیفه نور ، جلد 19 ، ص 222

2. لزوم مقابله با عناصر نفوذی ناراضی تراش در ارگانهای دولتی و سو استفاده های نامشروع

و اما به آن دسته که از روی بعضی اشتباهات یا بعضی خطاها چه عمدی و چه غیر عمدی که از اشخاص مختلف یا گروهها صادر شده و مخالف با احکام اسلام بوده است با اصل جمهوری اسلامی و حکومت آن مخالفت شدید می کنند و برای خدا در براندازی آن فعالیت می نماینند و با تصور خودشان این جمهوری از رژیم سلطنتی بدتر یا مثل آن است ، با نیت صادق در خلوات تفکر کنند و از روی انصاف مقایسه نمایند با حکومت و رژیم سابق ، و باز توجه نمایند که در انقلاب های دنیا هرج و مرج ها و غلطروی ها و فرصت طلبی ها غیر قابل اجتناب است و شما اگر توجه نمایید و گرفتاری های این جمهوری را در نظر بگیرید از قبیل توطئه ها و تبلیغات دروغین و حمله مسلحانه خارج مرز و داخل و نفوذ غیر قابل اجتناب گروه هایی از مفسدان و مخالفان اسلام در تمام ارگان های دولتی به قصد ناراضی کردن ملت از اسلام و همت اسلامی و تازه کار بودن اکثر یا بسیاری از متصدیان امور و پخش شایعات دروغین از کسانی که از استفاده های کلان غیر مشروع بازمانده استفاده آنان کم شده و کمبود چشمگیر قضات شرع و گرفتاری های اقتصادی کمرشکن و اشکالات عظیم در تصفیه وتهذیب متصدیان چند میلیونی و کمبود مردمان صالح کاردان و متخصص و دهها گرفتاری دیگر که تا انسان وارد گود نباشد از آنها بی خبر است و از طرفی اشخاص غرضم

/ 0 نظر / 13 بازدید