فرازهایی از فرمایشات حضرت امام خمینی (ره) در مورد ارتباط با آمریکا

خوى استکبارى‏

مستکبرین، جهان را از آن دید خاص خود استکبارى و آن بیمارى روحى که در آن‏ها هست، نگاه مى‏ کنند و این بیمارى موجب این شده است که این‏ها توده‏ هاى بزرگ ملّت‏ها را از جهان حساب نمى ‏کنند.(10) آن‏ها فکر مى‏ کنند که هر کس مصالح (آن‏ها) را در نظر گرفت و گاو شیرده شد، وحشى نیست ! اما آن که از فرمان (شان) سرکشى کرد، وحشى است!(11)

اخیرا شنیدید که رئیس جمهور آمریکا گفته است که کشور ایران یا رژیم ایران، وحشى هستند. اگر مقصود از وحشى این است که رام نیستند در مقابل آن چیزهایى که شما مى‏ خواهید (و) گاو شیرده نیستند، اسمش را وحشى مى ‏گذارید، بگذارید. در منطق آن‏ها وحشى این است که رام آن‏ها نباشد.(12)

آمریکا؛ دشمن شماره یک مردم مستضعف‏

مهمترین و دردآورترین مسأله‏اى که ملت‏هاى اسلامى و غیر اسلامى کشورهاى تحت سلطه با آن مواجه است، موضوع آمریکا است. دولت آمریکا به عنوان قدرتمندترین کشورهاى جهان، براى بیشتر بلعیدن ذخایر مادى کشورهاى تحت سلطه، از هیچ کوششى فروگذار نمى ‏کند. آمریکا دشمن شماره یک مردم محروم و مستضعف جهان است. آمریکا براى سیطره سیاسى و اقتصادى و فرهنگى و نظامى خویش بر جهان زیر سلطه، از هیج جنایتى خوددارى نمى ‏نماید. او مردم مظلوم جهان را با تبلیغات وسیعش که به وسیله صهیونیسم بین ‏الملل سازماندهى مى ‏گردد، استثمار مى ‏نماید. او با ایادى مرموز و خیانتکارش، چنان خون مردم بى‏ پناه را مى ‏مکد که گویى در جهان، هیچ کس جز او و اقمارش حق حیات ندارند.(13)

تنها کار آمریکا به صلاح ملت مظلوم‏

ملت شریف ایران ! اگر کارتر در عمر خود، یک کار کرده باشد (که) بتوان گفت به خیر و صلاح مظلوم است، همین قطع رابطه است. رابطه بین یک ملت به پاخاسته براى رهایى از چنگال چپاولگران بین ‏المللى با یک چپاولگر عالمخوار، همیشه به ضرر ملت مظلوم و به نفع چپاولگر است. ما این قطع رابطه را به فال نیک مى ‏گیریم، چون که این قطع رابطه دلیلى بر قطع امید آمریکا از ایران است. ملت رزمنده ایران، این طلیعه پیروزى نهایى را که ابرقدرت سفاکى را وادار به قطع رابطه یعنى خاتمه‏ دادن به چپاولگرى ‏ها کرده است، اگر جشن بگیرد، حق دارد.(14)

(آرى،) ملت شریف مجاهد ما، این قطع روابط را به فال نیک گرفته و از مشکلاتى که در این قطع روابط به وجود آید، استقبال مى ‏کند و هراس ندارد. آن روز براى ملت ما خطرناک است که روابطى نظیر روابط رژیم خائن سابق تجدید شود.(15)

جنگ و تحریم؛ به خاطر قطع رابطه !

ایران که خواسته است از هر جهت با این شیطان بزرگ قطع رابطه کند، امروز گرفتار جنگهاى تحمیلى است. آمریکا عراق را وادار نموده است خون جوانان ما را بریزد و سایر کشورهاى تحت نفوذش را وادار نموده است تا ما را با حصر اقتصادى از پاى درآورد.

اگر ما با آمریکا و یا سایر ابرقدرتها و قدرتها کنار آمده بودیم، گرفتار این مصایب نبودیم، ولى مردم ما دیگر به هیچ وجه حاضر نیستند تن به خوارى و ذلت دهند و مرگ سرخ را به زندگى ننگین ترجیح مى ‏دهند.(16)

رابطه با آمریکا را مى ‏خواهیم چه بکنیم؟!

ما روابط با آمریکا را مى ‏خواهیم چه بکنیم؟ روابط ما با آمریکا روابط یک مظلوم با یک ظالم است، روابط یک غارت‏ شده با یک غارتگر است. ما مى‏ خواهیم چه کنیم؟ آنها میل دارند که با ما روابط (داشته باشند)، آنها احتیاج دارند که با ما روابط داشته باشند، ما چه احتیاجى به آمریکا داریم ؟ آمریکا آن طرف دنیا است. آنها مى ‏خواهند که اینجا بازار داشته باشند. آنها باز طمع دارند که نفت ما را بخورند.

ما هیچ توقع نداریم که دولت آمریکا یا سایر دوَل ابرقدرت، آنهایى که مى ‏خواهند منافع ما را ببرند، حالا که ما دست آنها را کوتاه کرده ‏ایم، بیایند تشکر هم بکنند ! البته نباید هم بکنند؛ خیلى هم اظهار تأسف باید بکنند.(17)

هم نوکر باشیم و هم چیزى بدهیم!!!

ما چنانچه بخواهیم اسلام را پیش ببریم، دیگر نباید نوکر باشیم. اگر نوکر نباشیم، رابطه‏اش را با ما قطع مى‏کند. ما از خدا مى ‏خواهیم که رابطه قطع بشود. ما ذلت را براى خاطر این‏که رابطه با یک ابرقدرت داشته باشیم، نخواهیم پذیرفت. شرافتى نیست رابطه‏ داشتن با امثال آمریکا.

دولت آمریکا مع‏ الأسف الآن یک شرافت انسانى ندارد که ما بخواهیم به واسطه آن شرافت انسانى ‏اش با آن رابطه داشته باشیم. دولت آمریکا این است که دارید مى ‏بینید؛ مظلوم را در هر جا پیدا مى ‏کند، پوست مى ‏کند. هر جا بتواند، مى‏رود و بمب سرشان مى ‏ریزد. هر چه بتواند، ذخایر ملتها را مى ‏برد. ما بخواهیم روابط با اینها داشته باشیم؟ بهتر این است که ما با اینها روابط نداشته باشیم، بهتر این است با آنهایى که مى ‏خواهند ما را بچاپند، رابطه نداشته باشیم تا یک وقتى که به خود بیایند و بفهمند شرق هم هست در عالم.

اگر وضع این‏طور باشد، ما مى ‏خواهیم چه کنیم که پیشقدم بشویم براى این‏که نوکرى کنیم؟! پیشقدم بشویم براى این‏که هم نوکرى کنیم، هم همه چیزمان را تقدیم کنیم؟! آن وقت نوکر که مى‏ گرفتند یک اجرتى به او مى‏دادند. اینها نوکر مى ‏گیرند و همه چیزش را هم مى ‏گیرند. ما مى‏ خواهیم چه کنیم؟ با اینها رابطه داشته باشیم؟ هیچ لازم نیست رابطه داشته باشیم.(18)

رابطه گرگ و بره را مى ‏خواهیم چه کنیم؟!

آقاى کارتر و امثال او الآن تمام همّشان این است که دوباره آن مسائل را برگردانند که در زمان شاه مخلوع بود، لکن این یک آرزویى است که این ابرقدرتها باید به گور ببرند. ایران دیگر اجازه نمى‏ دهد که اینها در آن دخالت بکنند. ما مى ‏خواهیم چه کنیم؟ روابط داشته باشیم با آنهایى که مى‏ خواهند ما را بچاپند؟ رابطه ما با آنها غیر از این است که رابطه چپاولگر و چپاول‏شو است؟ براى چه ما مى‏ خواهیم این را؟(19) من کرارا گوشزد نموده ‏ام که رابطه ما با امثال آمریکا، رابطه ملّت مظلوم با جهانخواران است.(20) روابط ما با آمریکا مثل رابطه بره با گرگ است، رابطه صلاحمندى براى بره نیست.(21)

«آقایى و نوکرى» را نمى‏ توانیم بپذیریم‏

این نحو روابطى که آمریکا با ما تاکنون داشته است، قابل قبول نیست.(22) آمریکا مى‏ خواهد که همه کشورها را زیر نفوذ خود داشته باشد، ولى ما چنین تصورى را نمى‏ توانیم بپذیریم و ملّت از آن خسته شده است.(23) در زمان سابق، روابط یک‏طرفه بود ؛ آقایى و نوکرى. وقتى سفیرى از انگلستان یا آمریکا مى ‏آمد، کسى جرأت نمى ‏کرد حتى کلمه‏ اى برخلاف مصالح آن‏ها بگوید، ولى ایرانِ امروز این‏طور نیست.(24)

آمریکا دوست نمى‏ خواهد، خادمِ ذلیل مى ‏خواهد

آمریکا چه منافعى مى ‏تواند در اینجا داشته باشد جز منابع زرخیز شما ؟ و چه دوستانى مى ‏تواند اینجا داشته باشد جز آنهایى که به عنوان دوستى، خدمتگزار هستند؟ آمریکا دوست نمى‏ خواهد، آمریکا خدمتگزار مى‏ خواهد. آمریکا خدمتگزارانى مى ‏خواهد که منافع ملتشان را تقدیم بکنند و در عین حال، ذلت را (بر) خودشان بار بیاورند (و) تحمل کنند. ما، ملت ما و دولت ما ایستاده ‏ایم و در مقابل هر سلطه‏ جویى ایستاده ‏ایم و تا آن وقت که توان داریم، مخالفت مى ‏کنیم.(25)

ما براى حیات زیر سلطه غیر، ارزش قائل نیستیم‏

ما براى حیات زیر سلطه غیر، ارزش قائل نیستیم. ما ارزش حیات را به آزادى و استقلال مى ‏دانیم. دستورات مذهبى ما که مترقى‏ ترین دستورات است، راه ما را معین فرموده است. ما با آن دستورات و تحت رهبرى بزرگمرد دنیا، محمد(ص) با تمام قدرتهایى که بخواهند تجاوز کنند به مملکت ما، مبارزه خواهیم کرد. امروز مثل روزهاى سابق نیست که یک نفر بر یک امت سلطه داشته باشد و این یک نفر هم دست‏ نشانده اجانب باشد و بخواهند به مملکت ما با دست او خیانت و تجاوز کنند. امروز اراده ملت است و ملت با اراده قوى خود و ایمان به دستورات اسلامى موظف است که هر قدرتى باشد، در دفاع از ملت، دفاع از کشور خود، با هر قدرتى مبارزه کند.(26)

تا وضع بدین منوال است؛ رابطه هرگز

باید ببینیم آمریکا خودش در آینده چه نقشى دارد. اگر آمریکا بخواهد همان‏طور که حالا با ملت ایران معامله مى ‏کند، با ما رفتار کند، نقش ما با او خصمانه است. اگر چنانچه آمریکا به دولت ایران احترام بگذارد، ما هم با همان احترام متقابل عمل مى‏ کنیم و با او به طور عادلانه - که نه به او ظلم کنیم و نه به ما ظلم کند - رفتار خواهیم کرد.(27)

روابط ما با آمریکا و همچنان با سایر کشورهاى جهان بر اساس احترام متقابل خواهد بود. ما براى آمریکا حق تعیین سرنوشت خود را قائل نخواهیم بود. آنچه تا به حال، دولت هاى گذشته در آمریکا و اکنون انجام داد و مى‏دهد، نشان مى‏ دهد که هنوز به تمام وسایل متوسل مى‏ شوند که (نظام اسلامى) را براى تأمین منافع خودشان (از بین ببرند و رژیم غیر اسلامى را برگردانند) و لذا هنوز حالت خصمانه نسبت به نهضت اسلامى کنونى (را) دارند. تا وضع به این منوال است، نظر ما نیز نسبت به سیاست آمریکا نظرى منفى است. البته ما حساب ملت آمریکا را با دولت آمریکا جدا کرده و مى ‏کنیم و از ملت آمریکا مى ‏خواهیم که از نهضت اسلامى ایران پشتیبانى کنند.(28)

ما تا آخر ایستاده ‏ایم و با آمریکا روابط ایجاد نخواهیم کرد، مگر این‏که آدم بشود و از ظلم‏ کردن دست بردارد و از آن طرف دنیا نیاید در لبنان (و فلسطین) و نخواهد دستش را به طرف خلیج فارس دراز کند. مادامى که آمریکا این طور است و اسرائیل هست، ما با آنها نمى ‏توانیم زندگى بکنیم.(29)

ملت از کید آمریکا غافل نباشد

ملت باید بیدار باشد. از کید آمریکا غافل نباید شد ! آمریکایى که سیلى خورده است از شما، آمریکایى که دل بسته بود به ایران و نفت ایران و ذخایر ایران، این آمریکا را شما بیرونش کردید. غافل نباشید که یک قدرتى است و داراى یک بست و بندهایى هست. لکن تا شما بیدارید و زنده ‏اید و ایستاده ‏اید، کارى نمى‏ توانند بکنند. باید ملت ما توجه داشته باشد با همان قدرت ایمانى که داشت، با همان قدرت اسلامى که داشت که خودش را براى خدا مى ‏داند و خودش را فداى اسلام مى ‏کند، بایستد و متوجه باشد که اگر در صحنه باشید و بایستید و هر کدام وظیفه خودتان (را) بدانید که حفظ بکنید کشور خودتان را و برادران خودتان را حفظ بکنید، هیچ قدرتى نمى ‏تواند این کار را بکند. مهم این است که شما ایستاده باشید و قائم به امر باشید و حکومت را از خودتان جدا ندانید و ننشینید به این‏که همه کارها را باید حکومت بکند، خیر! شما هم وظیفه دارید، من هم (وظیفه) دارم، حکومت هم وظیفه دارد.(30)

کاخ سیاه آمریکا هم بداند

اداره ‏کنندگان کاخ سفید باید بدانند که دنیا عوض شده است و قدرتهاى شیطانى از حربه‏ هاى استعمارى کهنه و نو خلع سلاح شده ‏اند. کارگزاران سیاست آمریکا باید طرز تفکر و سیاستهاى خود را تغییر دهند و گمان نکنند اداره کل جهان در دست آنها است و همه کشورها چشم و گوش بسته در اختیار آنان هستند. باید توجه کنند که قطع رابطه و تحریم اقتصادى و لیستهاى دروغین آنها، دنیا را بر کشورى تنگ نخواهد کرد.(31)

منابع

(۱و۲)صحیفه امام، ج 14، صص 81 - 82

3) صحیفه امام، ج 6، ص 220

4) صحیفه امام، ج 8، ص 113

5) صحیفه امام، ج 11، صص 14 - 15

6) صحیفه امام، ج 18، ص 15

7) صحیفه امام، ج 5، ص 80

8) صحیفه امام، ج 19، ص 94

9) صحیفه امام، ج 11، ص 153

10) صحیفه امام، ج 11، ص 88

11) صحیفه امام، ج 20، ص 271

12) صحیفه امام، ج 20، ص 270

13) صحیفه امام، ج 13، ص 212

14) صحیفه امام، ج 12، ص 233

15) صحیفه امام، ج 12، ص 237

16) صحیفه امام، ج 13، ص 213

17) صحیفه امام، ج 7، ص 359

18) صحیفه امام، ج 11، صص 302 - 304

19) صحیفه امام، ج 12، صص 377 - 379

20) صحیفه امام، ج 12، ص 233

21) صحیفه امام، ج 10، ص 360

22) صحیفه امام، ج 11، ص 86

23) صحیفه امام، ج 5، ص 414

24) صحیفه امام، ج 19، ص 94

25) صحیفه امام، ج 16، ص 275

26) صحیفه امام، ج 6، صص 219 - 220

27) صحیفه امام، ج 4، ص 332

28) صحیفه امام، ج 5، ص 157

29) صحیفه امام، ج 19، ص 95

30) صحیفه امام، ج 15، ص 115

31) صحیفه امام، ج 18، ص 330

/ 0 نظر / 61 بازدید