عرفان‌های نوظهور حاصل معنویت یا رهایی از معنویت (1)

با اینکه اوشو در هند تا کسب درجه استادی به تحصیل فلسفه پرداخت ولی درکلِ مکتبش، جایگاهی از عقل دیده نمی‌شود. عقل و مبانی عقلی را منطبق بر قوانین منطقی می‌داند و منطق را در مقابل زندگی قرار می‌دهد.

پس به نفی منطق و عقل می‌پردازد: «قوانین منطق ثابت‌اند در حالی که زندگی در جریان است. یک موج به موج دیگری مبدل می‌شود. تعریف‌ها (منطق) همیشه به گذشته تعلق دارند در حالی که زندگی متعلق به حال است. زندگی پیوسته در تغییر است و هر چیز هر لحظه در حال عوض شدن، اما تعریف‌ها ثابت اند و پایدار.»

نبود عقل و تفکر ویژگی عرفان اوشو است و مهمترین مخالف طریق خویش را، عقل و بهترین راهکار را نفی عقل می‌دانند. آنجا که قواعد و قوانین عقل برداشته شود و هیچ معیار تشخیصی نباشد مرید را به هر کجا و هرکاری می‌توان واداشت.

اوشو از عشق حرف می‌زند و آنرا تا سر حد سکس تنزل می‌دهد. انسجام کانون خانواده را زیر سوال می‌برد، انسان را دعوت به عیش و خوشی می‌کند، آزاد، رها، تا کجا معلوم نیست!؟

 

نظر اوشو در مورد روابط آزاد و به دور از معیارهای مذهبی در دهه 90 مشکلات زیادی به بار آورد آماری که در سال 1990 میلادی از فرزندان متولد شده خارج از چارچوب خانواده در کشورهای توسعه یافته منتشر شده، تکان دهنده است.

در ایالت متحده با آنکه کاتولیک مذهب هستند و حفظ نهاد خانواده از اولویت‌های اصلی دولت و کلیسا است، با وجود همه آموزش‌های پیشگیری و آزادی سقط جنین 28 درصد از کل موالید به طور نامشروع متولد شدند. این رقم در کشورهای اسکاندیناوی به 50 درصد رسید.

به خاطر جاذبه‌های شهوانی عرفان اوشو، روزبه‌روز بر جمعیت این فرقه افزوده شد، تا جایی که دولت آمریکا صلاح را در آن دید تا از دست این استاد خود پرورده خلاص گردد. در پی بازداشت وی در سال 1986 در زندان ایالت اوکلاهوما، یک منبع قدرت تشعشع رادیواکتیو را در تشک خواب اوشو پنهان کرد. تا توانایی‌های عقلانی، قابلیت‌های گفتاری و سیستم دفاعی بدنش را نابود کنند.

در صبح 5 نوامبر تشک کثیفی که شب پیش به زور وی را بر آن خوابانیده بودند، تعویض شد بلافاصله بعد از خوردن صبحانه احساس تهوع شدید کرد.

بعدها طبق دریافت دکترش مشخص شد که اوشو را جز قرار دادن در معرض تشعشع رادیواکتیو با زهر فوق العاده مهلک تالیوم ـ فلز سنگین مورد استفاده در زهر موش صحرایی ـ نیز مسموم کرده‌اند.

2- عشق عرفانی یا عرفان شهوانی

مکتب عرفانی اوشو یکی از صد مکتب صوفی ـ عرفانی در جهان ماست. در این مکتب زمانی که از عشق صحبت می‌شود و آن تعبیر خاص اوشو که عشق زاده آمیزش جنسی است، تردیدی برای خواننده به وجود می‌آید که آیا اوشو به دنبال پرورش روح مریدانش بوده است؟! یا نه، به دنبال آن بوده که از عرفانی دم بزند تا مریدانش در این عرفان، به ارضاء شهوت جسمی خویش بپردازند.

اما آنچه ما تا به حال از "عرفان راستین" فهمیده‌ایم؛ عرفان طریقی است که در آن فرد در پی ظهور و تجلی معشوق، خود را محو او می‌بیند. از دنیا و آنچه در آن است دل بریده و به تماشای معشوقه خویش (حضرت حق) مشغول می‌شود.

اما در مکتب اوشو هم معنای عرفان تغییر می‌کند، هم عشق و هم شهوت.

یکی از مهمترین اصول نزد اوشو، اصل عشق است. در این زمینه کتابهای مستقلی دارد از جمله "عشق، رقص زندگی"، "یک فنجان چای" که مجموعه اشعار اوست و دیگری مجموعه مقالات در زمینه عشق است.

عشق را شوق وافر درونی برای یکی بودن با کل می‌داند، عشق دلیل بی دلیل است.

اوشو برای عشق ورزی به چهار مرحله معتقد است:

الف) حضور در لحظه (نه گذشته و نه آینده)

ب) قدم برای رسیدن به عشق

ج) تقسیم کردن و بخشیدن

د) هیچ بودن.

این 4 مرحله به خودی خود مشکلی ندارند، ولی وقتی تفسیر اوشو را از عشق متوجه می‌شویم و نگاه به معشوقه را می‌ینیم نظر به کلی تغییر می‌کند.

وی معتقد است عشق باید زمینی باشد. معشوقه در عرفان یعنی مادی و این دنیایی بودن آن و عشق را در تضاد با هوس‌ها نمی‌داند، رسیدن به عشق تنها از طریق قطب مخالف امکان پذیر است، میل مرد به زن یا زن به مرد شروع عشق است.

بر خلاف تمام ادیان الهی و مکاتب معنوی که نسبت به روابط جنسی، بی تفاوت و یا دشمن هستند اوشو بر عکس در این عرفان آموزش روابط جنسی می‌دهد و قائل به سه سطح برای انسان در روابط جنسی است:

اول با روش زیستی پیش آفرینش (حیوان) آغاز شده، به منبع لذت و صمیمیت (انسان) و سرانجام به وسیله‌ای برای خود رستگاری (الهی) تبدیل می‌شود.

او از زنان به عنوان الگویی که دارای استعداد برای رسیدن به اوج لذت جنسی به طور متوالی، یاد می‌کند.

رابطه دختر و پسر در عرفان اوشو آزاد است، و از آن به عنوان یکی از روشهای مراقبه یاد می‌کند. دیدگاه اوشو درباره عشق بسیار زیاد متأثر از فروید و تا حدود زیادی از شاگرد فروید، "یونگ" است. بر این اساس وقتی از عشق صحبت می‌کند منظورش همین عشق مجازی زمینی و رابطه زن و مرد است.

اوشو تا جایی در شهوت‌رانی پیش می‌رود که، در بقیه توصیه‌هایش، مثلا مدیتیشن، مریدان را ترغیب به سکس می‌کند.

سکس بزرگترین هنر مدیتیشن است. پیش کش تنتره از همه عالی‌تر است؛ زیرا کلیدهایی را در اختیارت قرار می‌دهد که پست‌ترین به عالی‌ترین استحاله پیدا می‌کند.

کلیدهایی را در اختیار قرار می‌دهد که لجن را به نیلوفر آبی بدل کنی و... عشق از آمیزش جنسی زاییده می‌شود. مرد همیشه مهاجم است و زن همیشه تسلیم.

اگر این دو با یکدیگر ترکیب شوند "ما" باقی نمی‌ماند، "من" به وجود می‌آید و این فنا است. اگر زن کاملا تسلیم مرد گردد راه طولانی او کوتاه می‌شود. در این صورت ازدواج‌های درونی و اتحاد کالبدهای زنانه و مردانه به سهولت انجام می‌گیرد و در چنین صورتی زن می‌توان بگوید همسر خدا است.

پرداخت مفرط اوشو به این روابط نامشروع و به اصطلاح "عرفان"، یکی از دلایل محبوبیت مکتبش است.

از جمله اقدامات مریدانش راه اندازی رسمی و همراه با تبلیغات گسترده "اوشو پارک" است، که جذابیت زیادی برای گردشگران هند ایجاد کرده است و شعبه‌هایی از آن در دیگر کشورها تأسیس شده است.

در این مکانها نوعی زندگی زناشویی و جمعی، فارغ از قیود اخلاقی و قاعده‌مند ترویج می‌شود.

(از آنجایی که مکتب عرفانی اوشو شکل گرفته از سه آئین تنتره، یوگا و بودا است به اصالت بدن و پرداختن به آن زیاد بها می‌دهند) دیدگاه اوشو در مورد همجنس‌گرایی جالب است وی معتقد است این مسئله چیز مهمی نیست و هیچ چیز اشتباهی در آن رخ نمی‌دهد.

این ایده‌های اجتماعی است که چیزی را غلط یا درست می‌شمارد. خوب است اول آن را بپذیرید چرا که در صورت رد آن نمی‌توانید آن را حل کنید. هر چه بیشتر آن را رد کنید، بیشتر جذب هم‌جنس خواهید شد. چون هر چیزی که ممنوع می‌شود جذابیت بیشتری می‌یابد و همجنس‌گرایی یکی از مراحل ضروری رشد انسان اعم از زن یا مرد است.

وی به سه مرحله رشد جنسی معتقد است:

الف) رابطه جنسی با خود در کودکی

ب) همجنس گرایی

ج) ناهمجنس گرایی

اوشو با نقد عملکرد والدین در خانواده، استعمار فرزندان و تربیت اخلاقی آنان بر پایه آنچه که متعلق به گذشته است، در نوع خود نوعی استعمار جدید می‌داند.

3ـ اوشو و ایرانیان

شعار اصلی اوشو چنین است: «یک قانون، تنها در دنیا وجود دارد و آن اینکه، هیچ قانونی وجود ندارد. نظم در هرج و مرج است و باید رسوم و عادات را شکست تا نظم آسمانی و نظم خدایی که فقط از اتحاد دو جنس زن و مرد ایجاد می‌شودع پدید آید.»

از عرفان گرفته تا نظم عالم همه را به چوب سکس می‌راند. حدود 70 جلد از آثار اوشو به زبان فارسی وجود دارد. چندین جلد آن بدون شک آموزش عشق بازی (زمینی و خاکی) است.

اوشو که امروزه برای بسیاری از جوانان به یک بت معنوی مبدل شده در سال 1985 م از آمریکا و نُه کشور اسلامی، به دلیل فساد اخلاقی اخراج شد. و متأسفانه این فرد فاسد معلول الحال، صنم بسیاری از جوانان ایرانی است.

تأسف بارتر اینکه تاکنون سه هزار دانشجوی ایرانی در هند جذب (اشوپارک) شده‌اند.

اوشو پارک مهمترین مرکز سکس مذهبی در جهان و یکی از مهمترین مراکز توریستی کشور هند است.

سالیانه با جذب هزاران گردشگر باعث رونق صنعت گردشگری در آن کشور شده است.

گروهی از دانشجویان ایرانی در این محل با یکدیگر آشنا شده و با تشکیل گروههای ده نفری هم قسم می‌شوند، هرگز ازدواج نکنند و تا پایان عمر روابط سکس با یکدیگر داشته باشند.

95 درصد دانشجویان این دانشگاه بعد از اخذ مدرک از ادامه تحصیل خودداری کرده و جذب اوشو پارک می‌شوند. در کشور ایران نیز در بعضی از شهرها جلسات معنوی سکس اوشو، برگزار می‌شود.

با مصرف گَس، کُک و ماری‌جوانا در این مراسم، پرداختن به رقص و سماع و در نهایت سکس در پی پیشرفت معنوی به انتظار می‌نشینند.

هر چند بسیاری از افرادی که در این مجالس شرکت می‌کنند در ابتدا به دنبال هوس بازی بوده و پی عرفان اوشو نرفته، ولی با تکرار و شرکت مکرر، نوعی اعتیاد پیدا می‌شود و ناخودآگاه پیرو این مسلک می‌شوند.

افکار اوشو در مشرق زمین به ویژه در ایران اثر گذار بوده و در  اینترنت حدود 20000 سایت فعال دارند و از این طریق جذب نیرو می‌کنند.

با سازمان‌دهی و برگزاری پارتی‌ها، جوانان را به خویش جلب می‌کنند. البته اینطور نیست که همه اعضا با نیت شهوت‌رانی به این مجالس کشیده می‌شوند. تعدادی واقعا به خاطر حس عرفانی و دست‌یابی به حقیقت فریب خورده و در این جلسات شرکت می‌کنند.

فعالیت گروهی که افکار اشو را در ایران ترویج می‌دهند، همانند مکتب "اکنکار" زیر زمینی و غیر رسمی بوده و تقریبا همگی از طرف عوامل خارجی پشتیبانی می‌شوند.

معمولا سرمداران با شناخت کامل و آگاهی از پوشالی بودن عرفان اوشو در پی نیل به مقاصد گوناگون از جمله اقتصادی و ارضاء شهوت، این عرفان را تبلیغ و ترویج می‌کنند.

منابع:

. شایگان، داریوش، 1352. آسیا در برابر غرب. تهران. موسسه باغ اندیشه. چاپ دوم، ص 13.

. اوشو، 1382. اینک برکه ای کهن. ترجمه سیروس سعدوندیان. تهران. انتشارات نگارستان کتاب. ص 11.

. قنبری، آیت، 1378. نقدی بر امانیسم و لیبرالیسم. قم. نشر فراز اندیشه. ص 41.

. اوشو، 1381. ضربان قلب حقیقت مطلق. ترجمه مرضیه شنکایی. تهران. انتشارات فردوس. ص 406.

. کاستلز، مانوئل. 1385. عصر اطلاعات، اقتصاد، جامعه و فرهنگ. ترجمه قدرت هویت. تهران. نشر طرح نو. چاپ پنجم، ج 2 ص 188.

. همان. اینک برکه ای کهن. ص 19.

. تونجی، محمد، 1380. یزیدیان یا شیطان پرستان. ترجمه احسان مقدس. تهران، انتشارات عطایی، چاپ اول، ص 20.

. همان. ص 25ـ 28.

. همان. ص 29.

. همان. ص 106.

. آیتی، عبدا لحسین، 1326. کشف الحیل. تهران. نشر طباطبایی، چاپ 6. ج 2، ص 6.

. کریمی، حمید، 1388. جهان تاریک. قم. ناشر بوستان کتاب، چاپ اول. ص 25.

. همان. یزیدیان یا شیطان پرستان. ص 125 ـ 176.

. همان. کشف الحیل. ص 27.

. همان. جهان تاریک. ص 40.

. همان. ص 44.

. همان. ص 46.

. www.Satanc8.blogfa.Com.

. www.xekiaz1000.blog.Com.

. همان. جهان تاریک. ص 48 ـ 57.

. همان. ص 126.

. همان. ص 95.

منبع: باشگاه اندیشه

/ 2 نظر / 28 بازدید
الیترا(میلاد)

با سلام وبلاگت خیلی زیباست و عالیه تبریک می گم من که خوشم اومد. من آماده ی تبادل لینک با شما هستم در صورت تمایل به من اطلاع دهید.

علی

وای از دست آدمیزاد