با ولایت زنده ایم


ملتی که بصیرت نداشته باشد فریب می خورد. امام خامنه ای (روحی فداه)

قصه پر غصه اندلس

تاریخ همواره دارای درس ها و پندهای بسیار گرانبهایی است که انسان ها می توانند با مرور آن درس های بسیار ارزشمندی از آن فراگیرند تا چراغی روشن برای حال وآینده شان باشد. یکی از وقایع مهم تاریخ اسلام، تاریخ اندلس می باشد. کشور اسپانیای امروزی شاهد یکی از تلخ ترین و در عین حال یکی ازعبرت انگیزترین وقایع برای مسلمانان به شمار می رود. وقایعی که اگر مسلمانان بالاخص مردم کشور متمدن و عزیزمان به دیده عبرت آن را نگاه نکنند، ممکن است از همین طریق نظام مقدسمان با خطر جدی مواجه شود. روایت اندلس (اسپانیای کنونی) برای بهره گیری از درس ها و عبرت های آن یکی از ضروریت های امروز جامعه ما است که به اختصار مرور می کنیم .

مسلمانان در خلال قرن اول هجری توانستند با قدرت تمام و ایمانی تزلزل ناپذیر، شمال آفریقا سرزمین اندلس را نیز با فرماندهی «طارق بن زیاد» پس از 3 سال نبرد و درگیری فتح کنند و 8 قرن حاکمیت آن سرزمین را به دست گرفتند. چون لشگر اسلام که به فرماندهی طارق بن زیاد بود برای فتح اندلس از تنگه مراکش رد شد آن تنگه را تنگه جبل الطارق نامیدند که امروزه هم به همان نام معروف است.

فتح اندلس درواقع معجزه ای بود که در سال های پایانی قرن اول هجری در اروپای مسیحی به وقوع پیوست. مسلمانان پس از فتح این سرزمین، آزادی مسیحیان و یهودیان را تضمین کردند و آنها را درپناه خود در آوردند.

رفتار اسلامی و نیک مسلمانان با مسیحیان و یهودیان موجب گردید، تعداد قابل توجهی از آنان به اسلام بپیوندند. گرایش واقبال مردم به دین اسلام به گونه ای بود که پس از مدت کوتاهی، اکثریت غالب بومیان اندلس مسلمان شدند. رشد فرهنگی در بین این سال ها، آبادانی و عمران شهرها و روستاها، رونق علم و دانش از جمله خدمات مسلمانان به این سرزمین بوده است. به عنوان نمونه در بخش علم و دانش می توان به تشکیل کتابخانه ای با 400 هزار جلد کتاب ودربخش عمرانی به ساخت قصرالحمراء توسط معماران مسلمان ایرانی که امروزه به نماد کشور اسپانیا و یک منبع اقتصادی برای دولت (به علت جذب گردشگر تبدیل گشته است)، اشاره کرد. پیشرفت های شگرف علمی، اجتماعی و اقتصادی در این مقطع از زمان به عنوان قطعه ای درخشان و نورانی در تاریخ اسلام ثبت و ضبط گردیده است.

استقرار اسلام در این سرزمین وپیشرفت روز افزون آن در سرزمین های دیگر، برای مسیحیان بسیار گران تمام شد؛ به همین علت، فکر شکست دادن مسلمانان، آنها را به سمت گشودن جبهه فرهنگی و ترویج فساد، فحشا و بی بند و باری سوق داد. اهداف و برنامه های سردمداران مسیحی برای شکست استقرار 800 ساله مسلمانان شامل 3 مرحله بود:

1-تبلیغ و ترویج افکار و اندیشه های مسیحیت با هدف ایجاد تزلزل در عقاید جوانان و سست نمودن آنان در پایبندی به احکام دینی

2-نفوذ در تعلیم و تربیت جوانان از طریق اخذ مجوز برای برپایی مدارس رایگان با هدف تعلیم مطالب انحرافی و ایجاد شبهات دینی

3-توسعه روابط تجاری و اقتصادی با مسلمانان با هدف ترویج فساد و فحشاء در میان جوانان و زمامداران.

آرام آرام مردم اندلس در مجامع عمومی، به صورت علنی به شراب خواری و عیاشی روی آوردند. طبقه تحصیل کرده علنی به شراب خواری عیاشی روی آوردند . طبقه تحصیل کرده و به ظاهر روشن فکر در این گونه اقدامات پیش قدم شدند و به کسانی که از این اقدامات امتناع می ورزیدند، برچسب کهنه پرستی و خرافی و امل لقب می دادند.

جوانان می گسار و بی بند و بار، روش پدران خود را حقیر شمرده و آنان را نادان و احمق ودور از تمدن خواندند.

مسجدها در انحصار پیرمردها وپیرزنها درآمده و جوانان را با مسجد و نماز سر و کاری نبود.

 دختران اروپایی در همه جای سرزمین اندلس مأمور به دام انداختن جوانان مسلمان شده و با مهارت تمام توانستند، آنان را تا نیمه های شب در مهمان خانه ها نگه دارند.

با اجرای طرح ها و برنامه های دقیق و هدفمند ، به اهداف خود که انحراف جامعه اسلامی بود دست یافته و کشور اسلامی اندلس را به سمت سقوط و نابودی سوق دادند.

شاید بهترین جملاتی که بتوان از وضع آن زمان روایت کرد، سخن استاد شهید مرتضی مطهری (ره) است که در کتاب قصه پر غصه اندلس اسلامی نقل شده است. «تاریخ بشر نشان می دهد که هرگاه قدرت های حاکم می خواهند جامعه ای را تحت سلطه خود قرار دهند وآن را استثمار کنند، تلاش می کنند تا روح جامعه را فاسد کنند و برای این منظور تسهیلات شهوت رانی را برای مردم زیاد می کنند و آنها را به شهوت رانی ترغیب می کنند. نمونه عبرت انگیزی از این شیوه کثیف، فاجعه ای بود که در اسپانیای مسلمان برای مسلمانان اتفاق افتاد ..... در این کار تا آنجا پیش رفتند که حتی سرداران ومقامات دولتی را نیز فریفتند و آنان را آلوده ساختند و به این ترتیب توانستند عزم، اراده، نیرو، شجاعت، ایمان و پاکی روح مسلمین را از میان بردارند و آنها را به آدم هایی زبون، ضعیف و... مبدل کنند و پر واضح است که غلبه و پیروزی بر چنین مردمی کار دشواری نیست.»

با این اقدامات بود که فرماندهان تن پرور، ضعیف النفس و عیاش در برابر دشمن، روح مبارزه و استقامت را از دست داده  وبرخی نیز پا را فراتر گذاشته و برخی نیز با مسیحیان به طور محرمانه قرارداد خیانت بستند. از طرفی جوانان و نیروی انسانی که می بایست به عنوان سربازان اسلام، دفاع نمایند، در شرابخانه ها به عیاشی و فساد می پرداختند. این چنین بود که در روز دوم ژانویه میلادی پس از 8 قرن، آخرین مقرهای اسلامی با کمترین مقاومت ،تسلیم حکام مسیحی گردید. سرزمینی که بیش از 97% مردمان آن مسلمان بودند، هم اکنون فقط 8% آن مسلمان هستند.

کلام آخر

از این قبیل قصه های پر غصه در تاریخ بسیار است ولیکن خیلی از ما بی تفاوت فقط آنها را می خوانیم و می شنویم و از آنان تجربه ای کسب نمی نماییم. امروز سردمداران کفر و پلیدی و دشمنان قسم خورده ما در پی اندلسی دیگر هستند تا جوانان و نوجوانان ملت ما را گمراه سازند. امید است این ملت یکتاپرست و حق جو در طول تاریخ، بار دیگر در مبارزه امروزشان که بیش از 30 سال است آغاز شده و در راه آن خون های زیادی را ریخته اند و سختی های بسیاری را کشیده اند نوای پیروزی سرداده و بتوانند خدای خویش و ولی امرش را از خود راضی سازند.

ماهواره ، اینترنت و دهها ابزار دیگر در خدمت اهداف کثیف کفر و پلیدی هستند ، این رخداد دردناک هشداریست جدی برای ما و سایر کشورهای اسلامی تا هیچ گاه از تهاجم و شبیخون فرهنگی غافل نشده و همواره با هوشیاری مراقب جریانات مشکوک و منحرف بوده و به موقع فرزندانمان را از دام های شیطانی آنها آگاه کرده و حمایت لازم از آنها بعمل آوریم.

   + خلیل رنجبر - ۱۱:۳٠ ‎ق.ظ ; جمعه ۱۳ اردیبهشت ۱۳٩٢