با ولایت زنده ایم


ملتی که بصیرت نداشته باشد فریب می خورد. امام خامنه ای (روحی فداه)

اگر حکومت لازمه اجرای احکام الهی است، چرا ائمه علیه السلام برای آن فعالیتی نمی‌ک

«اولا خود رسول اکرم (ص) و امیر المؤمنین(ع) حکومت تشکیل داده‌اند و امام حسن(ع) نیز حکومت تشکیل داد و جنگ کرد تا اینکه صلح را بر او تحمیل کردند. ثانیا سید الشهدا(ع) درهمان وصیت نامه پس از آن که فرمود برای امر به معروف و نهی از منکر اقدام کرده است فرمود: «اسیر بسیره جدی و ابی»؛1

یعنی سیره و روش من، همان سیره وروش جد و پدرم است؛ پیغمبر (ص) در مدینه حکومت تشکیل داد، علی بن ابی طالب (ع) در مدینه و کوفه حکومت تشکیل داد، من نیز حکومت تشکیل می‌دهم به همان گونه که آن‌ها انجام دادند.

آن حضرت در سخنرانی رسمی‌اش نیز شرایط امام و رهبر را ذکر کرد که امام باید حاکم به قسط و عدل باشد. بیعت گرفتن جناب مسلم بن عقیل از مردم کوفه برای آن حضرت نیز به جهت تشکیل حکومت بود (وگرنه امر به معروف و نهی از منکر که بیعت گرفتن نمی‌خواند)

امام رضا (ع) نیز چون می‌دانست که جریان ولایت عهدی یک نیرنگ است آنرا به طور رسمی نمی‌پذیرفت و این که ائمه (ع) یا مسموم شدن یا شهید، و در زندان و تحت نظر بودند، برای این بود که بر ضد حکومت منحرف وقت قیام می‌کردند وگرنه کسی که فقط حاکمان را نصیحت کند، گوشه نشین و عالم مسئله گو باشد، کسی کاری به او ندارد.

مرحوم مجلسی (ره) درکتاب بحار الانوار روایتی از امام صادق (ع) نقل کرده که آن حضرت در مسافرتی، به سید فرمودند: اگر من به‌اندازه یک گله همراه و همفکر و یاور داشتم، قیام میکردم. سید میگوید پس از نماز، گوسفندان را شمردم و آن‌ها هفده راس بودند.2

 ------------------------------

1- بحار، ج 44، ص 329، ح 2

2- ولایت فقیه، ولایت فقاهت و عدالت – آیت الله جوادی آملی – ص 340

   + خلیل رنجبر - ۳:۳٩ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۳٩۱