با ولایت زنده ایم


ملتی که بصیرت نداشته باشد فریب می خورد. امام خامنه ای (روحی فداه)

گزیده ای از بیانات امام خامنه ای رهبر معظم انقلاب پیرامون یوم الله 22بهمن

مفاسد باید به دور از «اظهارات نسنجیده» و با «حفظ آرامش افکار عمومی» پیگیری شود

عید حقیقى ملت:
بیست و دوم بهمن، عید حقیقى براى ملت ماست. بیست و دوم بهمن، براى ملت ما در حکم عید فطرى است که ملت در آن، از یک دوران روزه‏ سخت خارج شد؛ دورانى که محرومیت از تغذیه‏ معنوى و مادى را بر ملت ما تحمیل کرده بودند. بیست و دوم بهمن، در حکم عید قربان است؛ زیرا در آن روز و به آن مناسبت بود که ملت ما اسماعیل‏هاى خودش را قربانى کرد. بیست و دوم بهمن، در حکم عید غدیر است؛ زیرا در آن روز بود که نعمت ولایت، اتمام نعمت و تکمیل نعمت الهى، براى ملت ایران صورت عملى و تحقق خارجى گرفت.(۱) 
حادثه ای عظیم با ابعادی ناشناخته!
درباره حادثه‏ پیروزى‏ انقلاب و بیست‏ و دوم‏ بهمن‏، خیلى حرف زده شده و سالهاست که مطالبى گفته شده است؛ اما حقیقت این است که هنوز اهمیت و عظمت و ابعاد این حادثه براى خود ما درست روشن نیست. ما مى‏ دانیم و مى ‏بینیم این حادثه، خیلى عظیم است؛ اما تا وقتى نزدیک هستیم، درست نمى ‏توانیم ابعاد آن را درک کنیم. تاریخ قضاوت خواهد کرد. کسانى که این حادثه را از دور مى ‏بینند و مى ‏توانند آن را در مجموع حوادث تاریخى مشاهده کنند، به عنوان یک ‏لحظه تاریخى مى‏ فهمند این حادثه چقدر عظیم است.(۲) 
پایان تحقیر ملت ایران:
حادثه بیست و دوم بهمن و پیروزى انقلاب، پایان تحقیر ملت ایران بود. ملت ایران در طول قرنهاى متمادى تحقیر شده بود. یک مدت به وسیله سلاطین مستبد تحقیر مى‏ شد؛ یعنى در دورانهاى قدیم که هنوز استعمار و سلطه و نفوذ خارجى نبود، پادشاهانى بودند؛ بعضى مقتدر، بعضى هم ضعیف و بى ‏کفایت؛ اما بدون استثناء همه آن‏ها این ملت را تحقیر مى‏ کردند. اگر شما به خاطراتى که بعضى از سلاطین یا فرزندان و شاهزادگانشان نوشته ‏اند، مراجعه کنید، به ‏خوبى مى‏ بینید که تلقى آنها این بوده که ایران، ملکى متعلق به آنهاست؛ یک ‏مشت رعیت هم در این ملک براى آنها کار مى‏کنند. حقوقى داشته باشند؟ نه. اراده آنها معتبر باشد؟ نه. بنابراین تلقى آنها از ملت و کشور و خودشان، اینقدر تلقى غلط و مفتضحى بود. واقعا تصور مى ‏کردند که اینجا مال آنهاست؛ اگر کسى از آحاد ملت خدمتى مى‏ کند و کارى انجام مى ‏دهد، طبق وظیفه ‏اش عمل مى‏کند. کسانى هم که کوتاهى مى ‏کنند، سرکشانى هستند که به منافع حاکم زورمند و مستبد ضربه وارد آورده‏اند! در دوره دیگرى هم که تقریبا بعد از مشروطیت شروع شد، این تفکر به ‏کلى برنیفتاد و تا آخر دوران سلطنت وجود داشت. مثلا سلاطین پهلوى علیرغم اینکه ادعاى مدرنیته مى‏ کردند و مى ‏خواستند خود را با مفاهیم دنیا آشنا نشان دهند، در ذهنشان جز این، چیز دیگرى نبود؛ کشور را متعلق به خودشان و خود را مالک کشور و صاحب سرنوشت این ملت مى ‏دانستند.(۳) 
چنین مراسمى در دنیا وجود ندارد:
راهپیمایى‏ بیست و دوم بهمن‏ جزو برکات بزرگ الهى براى این انقلاب و این ملت است. نباید این راهپیمایى‏- بخصوص راهپیمایى‏ بیست و دوم بهمن‏ امسال- را کوچک و کم ‏اهمیت دانست. همان‏طور که قبلا هم عرض کردیم، این مراسم یکى از بزرگترین مظاهر حضور مردم در صحنه است. به همین دلیل از اول انقلاب در بسیارى از سالها، قبل از بیست و دوم بهمن‏ تبلیغات بوقهاى بیگانه در تشویق مردم به حضور نیافتن در این راهپیمایى به زبانهاى مختلف شروع مى ‏شد. گاهى مى‏گفتند مردم شرکت نمى ‏کنند، گاهى مى ‏گفتند مردم زده شده‏ اند، گاهى مى‏گفتند مردم خسته شده ‏اند! هر سال هم بحمد الله تعالى این راهپیمایى به صورت پرشور و عمومى و چشمگیر برگزار شده است. بعد از آن هم که راهپیمایى انجام شده، باز بوقهاى بیگانه گفته ‏اند بله، پول داده ‏اند و عده‏اى را آورده ‏اند! یکبار هم که هوا آفتابى بود، گفتند مردم آمده بودند در خیابان آفتاب بگیرند! خیال کردند اینجا هم لندن است که اگر نیم ساعت آفتاب شد، همه به خیابان بزنند! اینجا الحمد لله روزها غالبا هوا آفتابى است و مردم به آنطور چیزى احتیاج ندارند. دشمنى آنها با حضور مردمى، از این تبلیغات معلوم مى ‏شود. دشمنى آنها حاکى از اهمیت بالاى حضور مردمى است که از همه‏ قشرها شرکت مى ‏کنند. جوانان- که در کشور ما اکثریت دارند- مى ‏آیند، افراد مسن مى ‏آیند، زنان مى ‏آیند، مردان مى ‏آیند، بچه به بغل مى ‏آیند، عصا به دست مى ‏آیند و حضور پیدا مى ‏کنند. این چیز خیلى عجیبى است. این را شما بدانید که یک مراسم صددرصد مردمى که جنبه سیاسى داشته باشد و اینطور مردم را جذب کند و هر سال تکرار شود و با این ابعاد عظیم انجام گیرد، در هیچ جاى دنیا نداریم. اینکه در سراسر شهرهاى کشور همه‏ قشرهاى مردم بلند شوند و بیایند در یک راهپیمایى شرکت کنند، چنین مراسمى در دنیا وجود ندارد.(۴) 
حضور مردم مصونیت ¬ساز است:
من به شما عرض کنم که راهپیمایى‏ بیست و دوم بهمن در جهان یک پدیده بى ‏نظیر است؛ هیچ کشورى در هیچ مراسمى چنین اجتماعى را در شهرهاى بزرگ و کوچک به خود نمى‏ بیند و به یاد ندارد؛ این مخصوص شماست. شعارها یکى، انگیزه ‏ها یکى، درک و فهم از حقایق در سرتاسر کشور در مورد این حرکت عظیم، یکسان. این پدیده‏ خیلى مهمى است؛ مضمون و پیام دارد و نشان مى ‏دهد که اولا مردم، آگاه و هوشیار و متوجه مصالح خودشان هستند؛ ثانیا به سرنوشت کشور و نظام و انقلاب و به معلم بزرگ انقلاب- امام بزرگوارشان- علاقه‏ مند و دل‏ بسته ‏اند. نسل به نسل، این معارف عالى ‏مقدار را دست به دست مى ‏گردانند و منتقل مى ‏کنند. در این اجتماعات عظیم، جوانانى که بیست و دوم بهمن پنجاه و هفت در دنیا نبودند، امروز با همان شور و نشاطى شرکت مى ‏کنند که کسانى که ذهنشان پربار از خاطره‏ هاى پرشکوه آن روزهاست. این براى ملت، مهم و مصونیت ‏ساز است.(۵) 
حضور مردم؛ نا امیدی دشمنان:
حضور مردم در صحنه ‏ها توانست دشمن را مأیوس کند. اگر مردم در این سى سال در انتخاباتها شرکت نمى ‏کردند، در راهپیمائیهاى بیست‏ و دو بهمن‏ و روز قدس شرکت نمى‏ کردند، در مراسم گوناگون، حضور خودشان و این حجم عظیم ملت ایران را به رخ دشمن نمى ‏کشیدند، مسلماً هیبت ملت ایران، آن‏ چنان که امروز هست، نمى ‏بود. این حضور را حفظ کنید.(۶) 
تمایل دشمن را خنثى کنید:
من، مى ‏خواهم به ملت عزیزمان بگویم که دهه‏ فجر و بیست‏ و دوم‏ بهمن‏ را قدر بدانید. این خاطره، بزرگترین خاطره ملت ما بعد از ورود اسلام به سرزمین و مرزهاى ماست. البته، دشمنان اسلام و انقلاب، با یاد دوران پیروزى‏ انقلاب دشمنند؛ اما علیرغم میل آنها، خاطره‏ انقلاب را بزرگ بشمارید. در طول این ده سال، همیشه دشمنان ما خواسته‏ اند به این انقلاب خدشه وارد کنند و سیماى منور امام را مخدوش نمایند. شما با گرامیداشت دهه‏ فجر، تمایل دشمن را خنثى کنید.(۷) 
تیرى در چشمان بدخواهان:
حضور شما در خیابانها تجسم عینى و محسوس حضور ملت و پشتیبانى از آرمان‏ هاى انقلاب است. چیزى که هیچ تحلیلى نمى‏ تواند آن را نفى و انکار کند، همین حضور خیابانى شماست که هر سال تکرار شده و هر بار مثل تیرى در چشمان بد خواهان نشسته و آنها را آزرده است. اهمیت این حضور بسیار زیاد است. امیدوارم إن شاء الله با همت امت مسلمان، یکبار دیگر دشمنان ملت مسلمان و جمهورى اسلامى احساس ناکامى کنند، که کرده ‏اند و خواهند کرد.(۸) 
استقامت ملت ؛ یگانه راه رسیدن به اهداف بزرگ:
لازم مى‏ دانم به ملت عزیز و شریف عرض کنم: بخاطر حضور آگاهانه‏ شما در میدان است که انقلاب همچنان زنده و توفنده است و تا شما در صحنه ‏اید دشمن نخواهد توانست سیطره‏ دوباره‏ خود را بر کشور عزیزتان برقرار کند. فتوحات و موفقیتهاى شما در بیست و سه سال گذشته، بسیار بزرگ و تاریخى و اثرگذار در سرنوشت کشور و سرنوشت اسلام بوده است و تنها با استقامت در این راه است که کشور عزیز ما خواهد توانست آثار شوم مادى و معنوى سلطه دراز مدت بیگانگان را بزداید و در همه میدانها به هدفهاى بزرگ خود برسد.(۹) 
مسئولان محترم! دشمن کمین گرفته را امیدوار نکنید:
به مسئولان محترم همه‏ دستگاه ‏ها نیز یادآورى مى‏ کنم که قدر نعمت بزرگ الهى را که همان ایمان و عزم و آگاهى و حضور این ملت سرافراز است بدانند و شکر آن را که خدمتگزارى صادقانه است به‏ جاى آورند. مسئولان کشور در قواى سه‏ گانه و همه فعالان سیاسى و فرهنگى بدانند که حفظ منافع ملى در وحدت کلمه و پرهیز از تفرقه و اختلاف است. سلیقه‏ها و گرایشهاى متفاوت نباید در صحنه افکار عمومى به نزاع و مجادله و کشمکش تبدیل شود و دشمن کمین گرفته را امیدوار کند.(۱۰) 
مسئولان دست به دست یکدیگر دهند!
همه با هم به نیازها و خواسته‏ هاى بحق مردم در امور اقتصادى و فرهنگى بیندیشند و براى تأمین آن دست به دست یکدیگر بدهند. شجره خبیثه فساد اقتصادى را که از جمله دامهاى مهلک دشمن و موجب بى‏ عدالتى در اداره‏ امور کشور و مایه‏ ورشکستگى مادى و معنوى است خطرناک بدانند و همه با هم در ریشه‏ کنى آن همکارى کنند. در کار قانون ‏گذارى، به نیازهاى حقیقى مردم توجه کنند؛ در کار قضاوت عدل و انصاف را، سرلوحه سازند و حفظ آبروى افراد را فریضه ‏اى بزرگ بشمارند؛ در کار مدیریت و اجراء، به مدیران و مأموران امین و کارآمد تکیه کنند و دستهاى خائن را از بیت¬ المال مسلمانان قطع نمایند. به خدا توکل کنند و به این ملت بزرگ اعتماد بورزند و مطمئن باشند که خدا همراه نیکوکاران و سنتهاى الهى مدافع و پشتیبان آنها است.(۱۱) 
راهپیمائى۲۲ بهمن؛ پاسخ هوشمندانه به یاوه‏ سرایان:
ایران اسلامى تسلیم زور و تهدید و مرعوب چهره عبوس استکبار نمى شود. ملت و دولت ایران مواضع شجاعانه و مستقل و خردمندانه خود را که درس ماندگار امام خمینى عظیم است، قدر مى ‏دانند و از آن دفاع مى ‏کنند. راهپیمائى‏ پرصلابت و سراسرى ملت ایران در ۲۲ بهمن‏ امسال پاسخ هوشمندانه‏ اى بود به یاوه ‏سرایانى که به گمان باطل خود خواستند میان مردم و نظام اسلامى یا میان ارکان اصلى نظام، جدائى و فاصله را القاء و یا تبلیغ کنند. ملت و دولت ایران تهدیدها و جنگ ‏افروزیهاى آمریکا را که حاکى از تجاوزطلبى و وحشیگرى است محکوم مى ‏کنند و منطق ضعیف و رویکرد خشونت‏ طلبى آن رژیم را نشانه ضعفها و گسستهاى اساسى و عمیق در بنیان نظام ظالمانه‏ استکبارى مى‏ دانند. ملت و دولت ایران، ملتهاى برادر را به اتحاد فرا مى ‏خوانند و دست برادرى به سوى آنان دراز مى‏ کنند؛ علماء و روشنفکران و سیاستمداران و دنیاى اسلام درس وحدت و استقامت و معرفت را براى ملتهاى خود تکرار کنند و جوانان بالنده این نسل را براى رویاروئى با حوادث بزرگ و به دوش گرفتن بار امانتى سنگین و شالوده ‏ریزى امت متحد و یکپارچه اسلام آماده سازند.(۱۲) 
ملت ایران هر مانعى را از سر راه برخواهد داشت:
ملت عظیم الشأن و شگفتى آفرین ایران! خسته مباد گامهاى استوارتان، سربلند باد پرچم همت و آزادگى ‏تان، درود خدا بر عزم راسخ و بصیرت بى‏ همتایتان که همیشه در لحظه‏ نیاز، صحنه رویارویى با بد دلان و بدخواهان را عرصه‏ پیروزى حق مى‏ سازد و نمایشگاهى از عزت و عظمت مى‏ آراید. سپاسى از ژرفاى دل و جان، آفریننده‏ هستى را که دست قدرت خود را در عزم و ایمان و بصیرت شما نمایان ساخت و در سى و یکمین سالروز تولد جمهورى اسلامى، نیرومندى و سرزندگى این نظام را که بر ایمان و اعتماد به نفس ملتى کهن تکیه زده است، بیش از همیشه به رخ دشمنان کشید. آیا سى و یک سال آزمون و خطاى چند دولت متکبر و زورگو کافى نیست که آنان را از خواب غفلت بیدار کند و بیهودگى تلاش براى سیطره بر ایران اسلامى را به آنان تفهیم نماید؟ آیا حضور دهها میلیون انسان بصیر و پر انگیزه در جشن سى و یک‏ سالگى انقلاب کافى نیست که معاندان و فریب‏ خوردگان داخلى را که گاه ریاکارانه دم از «مردم» مى ‏زنند، به خود آورد و راه و خواست مردم را که همان صراط مستقیم اسلام ناب محمدى صلى الله علیه و آله و راه امام بزرگوار است، به آنان نشان دهد؟ دوستان و دشمنان ملت ایران بدانند که این ملت، راه خود را شناخته و تصمیم خود را گرفته است و براى رسیدن به قله‏ پیشرفت و سعادت با تکیه به خدا و اعتماد به قدرتى که خداوند به او بخشیده است هر مانعى را از سر راه برخواهد داشت. کمک و توفیق الهى یار این ملت و دعاى حضرت بقیة الله ارواحنا فداه پشتیبان آنان باد.(۱۳) 
دشمنان تماشا کنند!
ملت، وحدت خودش را باید حفظ کند؛ ایمان خودش را باید حفظ کند؛ عزم راسخ خودش را باید حفظ کند، که مى ‏کند. در راهپیمایى بیست‏ و دو بهمن‏، ملت ایران به توفیق الهى، بار دیگر نشان خواهند داد که چه مى ‏گویند و چه مى ‏خواهند و عزم راسخ آنها متوجه به چیست. همه‏ دنیا، چشمهایشان را باز کنند و بیست‏ و دو بهمن‏ امسال را هم مثل سالهاى قبل تماشا کنند.(۱۴) 
*****
منابع و مآخذ:
(۱) سخنرانى در دیدار با جمعى از علما، مسئولان و مردم ۰۴/ ۱۱/ ۱۳۶۸
(۲) و (۳) بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامى در پایان درس خارج فقه‏ ۲۱/ ۱۱/ ۱۳۸۰
(۴) بیانات در پایان درس خارج فقه‏ ۲۰/ ۱۱/ ۱۳۸۲
(۵) بیانات در خطبه هاى نماز جمعه تهران‏ ۲۴/ ۱۱/ ۱۳۸۲
(۶) بیانات در دیدار مردم بیجار ۲۸/ ۰۲/ ۱۳۸۸
(۷) سخنرانى در دیدار با جمعى از علما، مسئولان و مردم ۰۴/ ۱۱/ ۱۳۶۸
(۸) بیانات در خطبه‏ های نماز جمعه (۱۹ رمضان ۱۴۱۶) ۲۰/ ۱۱/ ۱۳۷۴
(۹) ، (۱۰) و (۱۱) پیام به مناسبت راهپیمایى‏ ۲۲ بهمن‏ ۲۳/ ۱۱/ ۱۳۸۰
(۱۲) پیام به حجاج بیت الحرام‏ ۰۱/ ۱۲/ ۱۳۸۰
(۱۳) پیام تشکر و قدردانى رهبر انقلاب اسلامى از حضور دهها میلیونى ملت ایران در راهپیمایى‏ ۲۲ بهمن‏ ۲۲/ ۱۱/ ۱۳۸۸
(۱۴) بیانات در دیدار پرسنل نیروى هوایى ۱۸/ ۱۱/ ۱۳۸۴

   + خلیل رنجبر - ٢:٢٠ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٢٢ بهمن ۱۳٩۱