با ولایت زنده ایم


ملتی که بصیرت نداشته باشد فریب می خورد. امام خامنه ای (روحی فداه)

یادی از یک قهرمان ملی

امروز یادآور شهادت مبارز تنگستانی، رییسعلی دلواری است، او که برگ زرین دیگری را به تاریخ مقاومت دلیر مردان این مرز و بوم در مبارزه با استعمار افزود و نشان داد که مردم این سرزمین کهن، هیچ گاه تهاجم بیگانگان و اجانب را بر نمی تابند و تا پای جان در برابر هرگونه تعرضی ایستادگی می کنند.

ایرنا: با شروع جنگ جهانی اول در سال 1914، نیروهای نظامی روسیه و انگلیس از شمال و جنوب، به ایران حمله کردند و ایران را به اشغال خود در آورند.

کشتی‌های جنگی انگلستان در بندر بوشهر لنگر انداخته و نیروهای اشغالگر که اغلب سربازان هندی بودند با هجوم به خشکی و ورود به شهر تصمیم داشتند بوشهر و نواحی ساحلی اطراف آن را به اشغال خود در آورند.

مردم بوشهر در دفاع از شهر، شجاعت فراوانی از خود نشان دادند و مبارزی تنگستانی به نام 'رییسعلی دلواری'، ساکن یکی از بخش های ساحلی شهرستان تنگستان واقع در 50 کیلومتری بوشهر، با دلاورمردی فراوان به همراه همرزمانش وارد عرصه مبارزه شد و توانست نیروهای متجاوز را به هلاکت برساند.

رییسعلی به همراه یاران وفادارش پس از کودتای لیاخوف روسی علیه مشروطه ‌خواهان و بمباران مجلس شورای ملی توسط محمدعلی شاه قاجار، مبارزه علیه استبداد صغیر را شروع و بعد از مدتی منطقه بوشهر را از وجود عناصر وابسته پاک کرد و اداره گمرک، انتظامات و دیگر ارگان های دولتی را بر عهده گرفت.

دلیران تنگستان با این اقدام، انگلیسی ها را غافلگیر و خشمگین ساختند و آنان برای تضعیف مشروطه‌خواهان و استمرار سلطه خود بر حیات اقتصادی و سیاسی جنوب ایران به جنگ با دلیران تنگستانی پرداختند و در این راه از دیگر خوانین جنوب ایران نیز یاری جستند. جنگ میان نیروهای رییسعلی از یک سو و نیروهای انگلیسی و خوانین متحد آنان از سوی دیگر به طور پیاپی و پراکنده ادامه یافت اما انگلیسیها نتوانستند بر او و یارانش فایق آیند.

هنگامی که رییسعلی در محلی به نام تنگه صفر قصد شبیخون به قوای انگلیسیها را داشت، از پشت مورد هدف گلوله یکی از همراهان خائن خود قرار گرفت و در دوازدهم شهریور 1294 هجری خورشیدی برابر با 23 شوال 1333 هجری قمری در 33 سالگی، به شهادت رسید.

رییسعلی دلواری که بود؟

رییسعلی در سال 1261 هجری خورشیدی در دهستانی از توابع بوشهر به دنیا آمد. او در عصر مشروطیت، جوانی 24 ساله بود و به واسطه راستی و سرشت پاکی که داشت زبانزد اطرافیان بود و وقتی تهاجم متجاوزان و مستکبران زمان را مشاهده کرد به مبارزه با آنان برخاست و در همین راه نیز به شهادت رسید.

ثمره شهادت این دلاور تنگستانی، طلوع نهضتی بود در جنوب ایران که تا سالها مایه وحشت انگلیسی‌ ها و برای همیشه به عنوان نماد مقاومت در خاطره ملت ایران ماندگار شد.

به پاس رشادتها و ایستادگی دلیر مردان جنوب کشور روز شهادت رییسعلی دلواری از سوی شورای فرهنگ عمومی روز مبارزه با انگلیس نامگذاری شد.

   + خلیل رنجبر - ۱۱:٥٢ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۱٢ شهریور ۱۳٩۱