با ولایت زنده ایم


ملتی که بصیرت نداشته باشد فریب می خورد. امام خامنه ای (روحی فداه)

دنیا نمی‌تواند ۲۴ ساعت بدون نفت خلیج فارس طاقت بیاورد/بستن تنگه هرمز را تجربه کر

پایگاه اطلاع رسانی سپاه عاشورا: فرمانده نیروی دریایی سپاه با اشاره به توانایی کامل ایران برای بستن تنگه حیاتی هرمز، گفت: دنیا نمی‌تواند ۲۴ ساعت بدون نفت خلیج فارس طاقت بیاورد.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، سردار دریادار علی فدوی فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران که شب گذشته در برنامه "دیروز، امروز، فردا" سخن می‌گفت در پاسخ به سؤال مجری برنامه که درباره پیام رزمایش ارتش جمهوری اسلامی ایران پرسید، اظهار داشت:‌ پیام انقلاب اسلامی در ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ به جهانیان صادر شد و بعد از آن دشمنان ما به طور مداوم این پیام‌ها را دریافت کردند.

وی افزود: قبل از نهضت امام خمینی(ره) دشمنان و مستکبران جهان برنامه‌ریزی و طراحی‌ای را برای اصلی‌ترین مخزن تامین انرژی دنیا یعنی خلیج فارس انجام داده بودند؛ آنها قصد داشتند یک جزیره امنی را برای خود بوجود بیاورند و شاه مخلوع را به عنوان ژاندارم منطقه بگمارند، تا بتوانند از منابع این مخزن عظیم انرژی برای منافع خود بهره‌برداری کنند.

فرمانده نیروی دریایی سپاه ادامه داد: مستکبران خواب‌های زیادی برای خود دیده بودند، اما بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی(ره) این خواب‌ها را آشفته و غیرقابل تعبیر کرد و پیروزی انقلاب اسلامی تمام معادلاتی را که مستکبران برای خود در منطقه خلیج فارس انجام داده بود، نقش بر آب کردند.

فدوی با اشاره به قدرت‌یابی آمریکا بعد از جنگ جهانی دوم، گفت: هرچند آمریکا بر اثر عوامل سیاسی و اقتصادی، تبدیل به قدرتی جهانی شد، ولی آنها می‌دانستند که این عوامل سنتی بر ادامه سلطه چندان مؤثر نخواهد بود. در اواخر دهه ۸۰ میلادی روال اقتصادی آمریکا، اروپا و آسیا به هم خورد و قدرت‌های اقتصادی جدیدی در حال شکل‌گیری بود .

وی گفت: تنها عاملی که می‌توانست سلطه آمریکائی‌ها را ادامه‌دار کند، تسلط و حضور سرباز آمریکایی بر سر منابع انرژی خلیج فارس بود، به همین دلیل برنامه‌ریزی کردند که در منطقه خلیج فارس استقرار پیدا کنند.

فرمانده نیروی دریایی سپاه خاطرنشان کرد: در زمان شاه مخلوع قرار بود این استقرار در منطقه شمال خلیج فارس یعنی ایران باشد، اما با وقوع انقلاب اسلامی، این استقرار به منطقه جنوب خلیج فارس منتقل شد، آنها پایگاه‌های زیادی را آنجا ایجاد کردند ولی به دلیل مسائل پیش آمده متوجه شدند که آنجا جای استقرار وسیع نیست؛ بنابراین آمریکائی‌ها بهانه‌هایی مانند حمله عراق به کویت بوجود آوردند تا سیاست‌های اصلی خود را عملی کنند.

فدوی تاکید کرد:‌ انرژی خلیج فارس شریان‌های اصلی اقتصادی کشورهای جهان را تامین می‌کند و این انرژی ضامن رشد اقتصادی، رفاه و آسایش همه مردم دنیا است و این وابستگی به منابع خلیج فارس از دهه ۷۰ به این طرف به طور مرتب در حال افزایش است. اگر قبلا در روز کمتر از ۱۰ میلیون بشکه نفت از این منطقه برای دنیا تامین می‌شد، امروز بیش از ۱۹ میلیون بشکه تامین می‌شود و پیش‌بینی می‌کنند که در سال ۲۰۲۰ بیش از ۳۵ میلیون بشکه در روز خواهد شد و این در حالی است که منابع سایر نقاط دنیا هر روز کمتر می‌شود امروز از ۱۳۰۰ میلیارد بشکه نفت در دنیا، ۸۰۰ میلیارد بشکه نفت در خلیج فارس است.

بقیه در ادامه مطلب


وی در ادامه سخنان خود گفت: اهمیت خلیج فارس به دلیل نیاز کشورهای دنیا به آن است. آمریکا می‌خواهد از این عامل به نفع خود و به ضرر همه کشورها استفاده کند در حالیکه جمهوری اسلامی ایران با روال عدالت‌محور و بر اساس منافع مشترک می‌خواهد خلیج فارس تامین‌کننده انرژی مردم دنیا باشد.

فرمانده نیروی دریایی سپاه افزود: تصور اینکه دنیا بدون انرژی خلیج فارس باشد در هیچ جای دنیا امکان‌پذیر نیست.

فدوی در بخش دیگر برنامه و در پاسخ به این سؤال که آیا ایران توانایی بستن تنگه هرمز را دارد یا خیر؟ در یادآور شد: ما بستن تنگه هرمز را بارها تجربه کرده‌ایم. در سال‌های آخر جنگ، وقتی که آمریکائی‌ها مطمئن شدند جنگ به نفع ایران شده است، در زمستان سال ۶۰ به طور مستقیم وارد جنگ علیه ما شدند.

وی ادامه داد: آمریکا در سال ۶۶ تعداد ناوهای خود را ازحدود ۱۲ ناو به بیش از ۸۶ ناو در خلیج فارس رساند. لذا امروز آمریکایی‌ها از مبارزات رزمندگان سپاه در خلیج فارس به عنوان یک کابوس یاد می‌کنند، و هیچ کدام از مواردی را که عنوان کرده بودند نتوانستند تحقق دهند.

وی با اشاره به آمار کشتی‌های مورد اصابت قرار گرفته توسط ایران در خلیج فارس گفت: این آمار قبل و بعد از حضور آمریکائی‌ها مشخص است. در واقع ورود آمریکائی‌ها با آن تعداد ناو نتوانست کوچکترین امنیتی را برای خلیج فارس بوجود بیاورد.

فرمانده نیروی دریایی سپاه خاطرنشان کرد: تنگه هرمز طبق کنوانسیون سال ۱۹۸۲ از تنگه‌هایی است که حقوقی را برای کشورهای ساحلی فراهم می‌کند، مخصوصا زمانی که علیه یکی از کشورهای ساحلی این تنگه جنگی صورت بگیرد؛ اقداماتی که در این تنگه انجام می‌شود و می‌تواند به نفع دشمن تمام شود، برای ما حقوقی ایجاد می‌کند و ما توانسته‌ایم از تمام حقوق خود برای کنترل و بستن تنگه و هم برای اصابت قرار دادن تعداد زیاد هدف‌های دشمن در تنگه، و حتی غرق کردن کشتی‌های زیادی در تنگه استفاده کنیم؛ ما اینکار را در سال ۶۶ و ۶۷ به مرحله اجرا در آوریم.

فدوی ادامه داد: هرچند مسئولان فعلی آمریکا در آن زمان در سر کلاس‌های درس بودند ولی مسئولان قبلی آمریکا کاملا به یاد دارند که چه بلایی در تنگه هرمز برایشان اتفاق افتاد. مثلاً به یاد دارند که در سال ۹۷ در خلیج فارس ناو یک میلیارد دلاری آمریکا در خلیج فارس منهدم شد و بالگرد آمریکا سقوط کرد.

وی همچنین افزود: با وجود اعلام آمریکایی‌ها برای اسکورت کشتی‌ها و ناوها در خلیج فارس، بیش از ۴۰ فروند کشتی مورد اصابت قرار گرفت و موشک‌های بسیاری به اهداف آمریکایی و غیره که مورد حمایت آنها بود شلیک شد لذا آمریکائی‌ها این روزها را به خوبی یاد دارند.

فرمانده نیروی دریایی سپاه به نقل قول از یک مقام پنتاگون در آن زمان، یادآور شد: یک مقام پنتاگون اذعان کرده بود که ناوهای اعزامی به خلیج فارس نه تنها قادر نیستند ماموریت‌های محوله را انجام دهند بلکه حتی قادر نیستند از خود در برابر قایق‌های تندرو سپاه دفاع کنند.

فدوی افزود: حتی در آن زمان آمریکایی‌ها سه بار اعلام کردند که خلج فارس عاری از "مین" است، ولی مجدداً کشتی‌ها به روی مین رفتند. علاوه بر آن، هر زمان جمهوری اسلامی ایران اراده می‌کرد همه کشتی‌ها مورد بازرسی دقیق چند ساعته قرار می‌گرفتند و همه اینها در حالی بود که ما نه امکانات و نه سازماندهی و آموزش متناسب با این ماموریت‌ها را نداشتیم.

وی افزود: امروز بیش از بیست و چند سال از آن زمان گذشته است. ما بر اساس آیه شریفه "واعدولهم ما استطعتم من قوه" این افتخار را داریم که بگوئیم که حتی ۲۴ ساعت از این سال‌ها را برای تقویت استطاعت خود از دست نداده‌ایم؛ امروز توانمندی جمهوری اسلامی ایران اعم از سپاه و ارتش که از آن برخوردار است نسبت به زمان جنگ قابل تصور نیست.

فرمانده نیروی دریایی سپاه تصریح کرد: سپاه قسمتی از این توانمندی‌ها را در طی رزمایش‌های ۱ تا ۶ پیامبر اعظم(ص) ارائه داد. مسلماً آن چیزی را که دنیا، آمریکایی‌ها و حتی مردم خودمان از ما می‌دانند، خیلی کمتر از آن چیزی است که نمی‌دانند و این دانش زمانی اتفاق می‌افتد که آمریکایی‌ها بخواهد دست به شرارت بزنند و امنیت ما و منطقه را از بین ببرند. ما در همه جا هستیم برای اینکه آمریکائی‌ها را بزنیم و در هیچ جایی نیستیم که آمریکائی‌ها بخواهند ما را بزنند.

فدوی یادآور شد: ما در رزمایش اول پیامبر اعظم(ص) سلاحی را تست کردیم که رسانه‌های دنیا اعلام کردند که هیچ سلاحی در دنیا به اندازه این موشک زیر آبی انعکاس نداشت. لذا من این اطمینان را به همه مردم ایران و همه آزادیخواهان جهان می‌دهم که رزمندگان انقلاب اسلامی آنچنان توانمند هستند که کوچکترین حرکت در خلیج فارس و تنگه هرمز پنهان از نظر ما نیست و توانمندی ما در جهت ایجاد امنیت برای همه است، لذا علاوه بر امنیت ما باید امنیت برادران مسلمان ما در کشورهای همسایه نیز حفظ شود. عدم امنیت فقط یک کشور نخواهد بود بلکه برای همه کشورها خواهد بود که منشأ آن آمریکائی‌ها هستند.

وی در ادامه خبر داد: مانور نیروی دریایی سپاه پاسداران در قالب رزمایش پیامبر اعظم(ص) ۷ در بهمن ماه و در خلیج فارس، بعد از آنکه به ما ابلاغ شود، انجام خواهد شد. مرکز ثقل عزیزان و برادران ارتش در دریای عمان بود و مرکز ثقل رزمایش سپاه در تنگه هرمز و خلیج فارس خواهد بود.

فرمانده نیروی دریایی سپاه افزود: در این رزمایش مطمئنا دنیا متوجه تفاوت‌های اساسی با رزمایش سال گذشته ما خواهد بود.

سردار فدوی دربخش دیگرسخنان خود یادآور شد: در ۲۷ مهرماه سال ۶۶ اتفاقی در خلیج فارس رخ داد. آمریکایی‌ها در واکنش به اقدامات دفاعی ما، ساعت ۱۰:۳۰ در صبح ماه ۲۷ مهر به دو سکوی رشادت و رسالت حمله کردند و بعد از آن در ساعت ۱۲:۳۰ همان روز به تائید تمام اقتصادیون دنیا بزرگترین بحران اقتصادی دنیا بعد از بحران ویرانگر ۱۹۲۹ در این تاریخ بوجود آمد؛ لذا عبارت‌هایی که در آن روزها توسط اقتصاددانان آمریکا و غرب به کار گرفته شد و تعابیر بحران‌های اقتصادی اخیر نرسیده است.

وی افزود: تمام گزارش‌دهنده‌های منابع اقتصادی دنیا از عبارت وحشتناک، غیرقابل قبول، غیرقابل تحمل استفاده می‌کردند، زیرا خلیج فارس دارای چنان اهمیتی در تامین انرژی جهانی است که آسیب به آن برای دنیا غیرقابل تحمل است. همچنین میزان ارزش سهام دنیا آنچنان سقوط کرد که دنیا فقط این سقوط را در بحران بزرگ ۱۹۲۹ دیده بود.

فرمانده نیروی دریایی سپاه سوال کرد:اگر دشمن بخواهد شرارت دیگری را امروز در منطقه ایجاد کند آیا دنیا فقط ۲۴ ساعت تحمل نبود انرژی خلیج فارس را دارد؟ چه کسی می‌تواند جوابگوی این وضع باشد؟ قطعاً آمریکائی‌ها نمی‌توانند پاسخگو باشند، آنها حتی نمی‌توانند از خود مواظبت کنند.

فدوی خاطرنشان کرد که آمریکائی‌ها از لبنان و سومالی فرار کردند، از عراق عقب‌نشینی نکردند بلکه فرار کردند و مطمئنا از افغانستان نیز فرار خواهند کرد. آمریکائی که نمی‌تواند امنیت خود را تامین کند چطور می‌تواند امنیت انرژی را برای دنیا برقرار کند و این درحالیست که جمهوری اسلامی ایران قدرت مسلم منطقه است.

   + خلیل رنجبر - ۸:٤٤ ‎ب.ظ ; جمعه ۱٦ دی ۱۳٩٠