با ولایت زنده ایم


ملتی که بصیرت نداشته باشد فریب می خورد. امام خامنه ای (روحی فداه)

کشورهایی که ادعای مالکیت جزایر سه‌گانه ایرانی را دارند، 40 سال بیشتر قدمت ندارند

جعفر مرادی‌شهدادی طراح ایده روز ملی خلیج‌فارس در بندرعباس اظهار داشت: حذف یک نام تاریخی و کهن از کشوری که 62 برابر از برخی کشورهای عربی از جمله امارات و بحرین سابقه تمدن و قدمت تاریخی و دارای مرزهای مشخص بوده، امری محال و ناشدنی است.
وی با بیان اینکه سابقه شکل‌گیری کشور ایران به 2500 سال قبل و به دوران امپراطوری هخامنشیان باز می‌گردد، اظهار داشت: متاسفانه برخی از کشورهایی که امروزه ادعاهای واهی خود را در مورد برخی از نام‌های تاریخی و همچنین مالکیت بر جزایر سه‌گانه ایرانی مطرح می‌کنند، حدود 40 سال پیش تشکیل شده‌اند.
طراح ایده روز ملی خلیج‌فارس ابراز داشت: طبق بررسی اسناد و متون تاریخی تنها نامی که از دوران کهن برای آبراه جنوبی ایران مورد استفاده قرار گرفته نام تاریخی دریای پارس یا خلیج‌فارس است که در بیشتر نقشه‌های قدیمی با همین نام در جوار دریای مکران به ثبت رسیده است.
مرادی‌شهدادی با اشاره به سخنان تامل برانگیز شیخ عبدالله بن زاید وزیر امور خارجه امارات در ارتباط با جزایر سه‌گانه اضافه کرد: بیشتر صاحبنظران معتقدند این سخنان تحریک‌آمیز از طرف سردمداران آمریکایی و انگلیسی‌ها به این شیخ جوان دیکته شده است چراکه حرف مردم امارات نیز غیر از این ادعاهاست و آنها هم به این امر واقفند که در سال‌های نه چندان دور 1349خورشیدی بیشتر جزایر جنوبی ایران در خلیج‌فارس جزو خاک ایران محسوب می‌شدند که متاسفانه با سهل‌انگاری و ناتوانی شاه مخلوع ایران از سرزمین مادری جدا شدند.
این محقق و پژوهشگر هرمزگانی در ادامه ضمن انتقاد از نحوه پاسخگویی سخنگوی وزارت امور خارجه به یاوه‌گویی‌های این شیخ اماراتی، از مسئولان این وزارتخانه خواست همانطور که در مسئله انرژی هسته‌ای با تدبیر و درایت، دیپلماسی فعالی را در پیش گرفته‌اند در حفاظت و دفاع از نام خلیج‌فارس نیز همین استراتژی را دنبال کنند.
مرادی‌شهدادی در سال 1383 خورشیدی پیشنهاد نامگذاری روز ملی خلیج‌فارس در تقویم خورشیدی ایران را به وزارت امور خارجه و وزارت کشور ارائه داد که سرانجام در تیر ماه سال 1384 در شورای فرهنگ عمومی کشور تصویب و در همان زمان نیز مورد تایید شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار گرفت.

   + خلیل رنجبر - ٢:٤٤ ‎ب.ظ ; جمعه ۱٠ اردیبهشت ۱۳۸٩