با ولایت زنده ایم


ملتی که بصیرت نداشته باشد فریب می خورد. امام خامنه ای (روحی فداه)

احادیث در شان و فضیلت مولا علی(ع)

رسول اکرم (ص) فرمودند :یاد کنید در مجالس و گردهمائی های خود فضائل علی بن ابیطالب(ع) را زیرا یاد کردن از علی (ع) یاد از من است و یاد کردن از من یاد خداست.

عین الحیوة صفحه 548

رسول اکرم (ص) می فرمایند :همانا برای علی بن ابیطالب (ع) فضائل بی شماری هست ، پس هرکس یکی از آنها را نقل کند و اقرار به آنهم داشته باشد خداوند گناهان گذشته و آینده او را بیامرزد و هرکس فضیلتی از فضائل علی (ع) را گوش دهد خداوند گناهانی را که با گوش انجام داده می آمرزد و هرکه فضیلتی از فضائل علی (ع) را در کتابی بخواند گناهانی که با چشم انجام داده آمرزیده شود.

ارشادالقلوب جلد 2 صفحه 2

امام باقر(ع)فرمودند: همانا خدای عزوجل علی(ع) را نشانه ای میان خود و مخلوقش گماشت هر که او را شناسد مؤمن است ، هر که انکارش کند کافر است و هر که او را نشناسد گمراه است و هر که دیگری را همراه او گمارد مشرک است و هر که با ولایت او آید به بهشت درآید. 

اصول کافی جلد 2 صفحه 320

امام کاظم (ع) : ولایت امیرالمومنین علی (ع) در کتابهای تمام پیغمبران گذشته نوشته شده است و خداوند هیچ پیغمبری را مبعوث نفرمود جز آنکه ایشان بشارت نبوت محمد (ص) و جانشینی وصی او علی بن ابیطالب (ع) را داده اند.  

تفسیر جامع جلد 1 صفحه 87

حضرت باقر (ع) : درباره آیه 196 سوره شعراء (( و این خبر در کتب پیشینیان ثبت گشته است )) فرمودند : مقصود ولایت امیرالمومنین علی (ع) که در کتب پیغمبران سلف هم ثبت گشته است.

تفسیر جامع جلد 5 صفحه 72

امام حسن مجتبی (ع) : هرکس امیرالمومنین علی (ع) را به عنوان جانشین بلافصل رسول اکرم (ص) قبول نداشته باشد یا دیگری را بر او در این مقام ترجیح دهد هر آینه تکذیب نموده است قرآن و تورات و انجیل و زبور و سایر کتاب پیامبران دیگر را زیرا در کتب آسمانی گذشته چیزی مهمتر از شناسائی خدا به یگانگی و اقرار به نبوت خاتم الانبیاء محمد (ص) و ولایت علی (ع) و ائمه طاهرین از نسل او نازل نشده است.

تفسیر جامع جلد 1 صفحه 87

امام صادق (ع) : خداوند متعال ولایت ما اهل بیت (ع) را مرکز و قطب قرآن قرار داده است و قرآن را قطب تمام کتاب های آسمانی قرار داده و ایمان مومنین به واسطه قبول ولایت ما ظاهر میگردد و کفر کافران نیز به واسطه انکار ولایت ما اهل بیت معلوم میگردد و تمام محکمات قرآن و کتابهای آسمانی بر حول ولایت ما اهل بیت (ع) دور میزند.

تفسیر جامع جلد 1 صفحه 37


رسول اکرم (ص) : به آن خدایی که جانم در دست قدرت اوست آدم (ع) مستحق بخشش خداوند قرار نگرفت و توبه او قبول نشد مگر به واسطه اقرار به نبوت من و ولایت علی بن ابیطالب (ع) پس از من به خدایی که جانم در دست اوست ، ابراهیم (ع) ملکوت آسمانها و زمین را ندید و خلیل حضرت حق نشد مگر به واسطه اقرار به پیغمبری من و جانشینی علی (ع) پس از من، و به آن خدایی که جانم در دست اوست موسی(ع) مستحق تکلم و سخن گفتن با خداوند نشد و عیسی (ع) مایه عبرت و پیغمبری نشد مگر به واسطه اقرار به نبوت من و ولایت علی (ع) به خدا قسم هیچ یک از پیغمبران به مقام پیغمبری نرسیدند مگر پس از اعتراف و شناسائی نبوت من و اقرار به ولایت علی بن ابیطالب (ع) و یازده فرزند از نسل مبارک او به عنوان وصی و جانشینان من.

تفسیر جامع جلد 1 صفحه 88

امام باقر (ع) : درباره قول خدای عزوجل سوره طه آیه 115 : از پیش به آدم سفارش کردیم ولی او فراموش کرد این عهد را و ما نیافتیم برای او عزمی بر این ترک اولی ، فرمودند : منظور از عهد یعنی درباره نبوت محمد (ص) و ولایت علی (ع) و امامان بعد از او تا برسد به وجود مقدس مهدی آل محمد (ص) از او عهد گرفتیم که این ها را ابلاغ نماید و نشر دهد و او در این مساله کوتاهی نمود لذا از زمره پیغبمران اولوالعزم خارج شد.و پیغمبران اولوالعزم را از این جهت به این نام می خوانند که تصمیم خود و عزم خود را راسخ تر از سایر پیامبران برای گفتن ولایت محمد و آل محمد (ص) استوار کردند و به این امر اعتراف و اقرار نمودند.

اصول کافی جلد 2 صفحه 283

امام باقر (ع) : درباره آیه 66 سوره مائده (( اگر این مردم تورات و انجیل و آنچه را که از جانب پروردگار بر ایشان نازل شده برپا دارند هرآینه نعمت های الهی از بالای سر و زیر پایشان بر آنها نازل میشود )) فرمودند : مقصود از آنچه در تورات و انجیل و آیات الهی که بر آنها نازل شده ولایت امیرالمومنین (ع) و فرزندانش میباشد که اگر مردم مطیع ولایت آن حضرات شوند نعمت الهی سرتاپای آنها را فرا گیرد.

اصول کافی جلد 2 صفحه 78

رسول خدا (ص) می فرمایند: خوشبخت ترین مردم کسی است که علی را در زندگی و بعد از مرگش دوست داشته باشد و بد بخت ترین مردم کسی است که علی را در زندگی و بعد از مرگش دشمن داشته باشد.

بحارالانوار ج 39 ص 257

 

   + خلیل رنجبر - ۱:٠٩ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۸ فروردین ۱۳۸٩