با ولایت زنده ایم


ملتی که بصیرت نداشته باشد فریب می خورد. امام خامنه ای (روحی فداه)

اگر خواص‌ کوتاهی نمی‌کردند فتنه خاموش می‌شد

 یکی از مراجع عظام تقلید با اشاره به هوشیاری خواص در زمان فتنه گفت: اگر خواص در زمان آغاز فتنه کوتاهی نمی‌کردند، فتنه در همان روزهای نخست خاموش می‌شد.

به گزارش خبرگزاری فارس از قم، آیت‌الله حسین نوری ‌همدانی ‌ظهر امروز در دیدار با کارمندان و مدیران ادراه‌ کل حفاظت محیط زیست استان و خواهران بسیجی استان مازندران با تسلیت ایام ماه محرم و صفر اظهار داشت: مراکز و موسسات متعددی برای رفاه مردم تلاش می‌کنند و این افتخار و فضیلتی از جانب پروردگار است که افراد در هر نقطه از کشور خدمات مختلفی را ارائه می‌دهند.
وی با بیان اینکه درباره بصیرت در این ایام سخن بی‌شمار به میان آمده است، ادامه داد: این کلمه در فرهنگ اسلام است و درباره بصیرت دینی و بینایی دل و روح باید صحبت شود.


*‌لزوم داشتن بصیرت در تشخیص حق و باطل
آیت‌الله نوری همدانی یادآور شد: ایجاد بصیرت یعنی اینکه فرد از لحاظ فکر و اندیشه قدرت داشته باشد که صحیح را از ناصحیح و حق را از باطل تشخیص دهد.
استاد حوزه علمیه قم با اشاره به آیات و روایات متعددی که درباره بصیرت وجود دارد، خاطرنشان کرد: در زندگی انسان همیشه جنجال و فتنه وجود دارد ولی افرادی که بصیرت داشته باشند در برابر فتنه‌ها تسلیم نمی‌شوند و حق را از دست نمی‌دهند.
این مرجع تقلید افزود: اسلام می‌خواهد ما اینگونه باشیم و در برابر فتنه‌ها با بصیرت و آگاهی برخورد کنیم‌.

*
عبرت‌آموزی از پدیده‌های طبیعی
آیت‌الله نوری همدانی با اشاره به چرخش روز و شب و رویدادهای طبیعی در دنیا یادآور شد: در این حوادث و رویدادها برای افراد صاحب بصیرت و کمال عبرت‌هایی نهفته است و اگر دقت شود مسائل و دروس بسیاری یافت می‌شود.
وی ابراز داشت: نظام خلقت منظم بوده و تمام رویداهای طبیعی آن حساب شده است و در تغییرات آب و هوایی، فصول چهارگانه سال و ... تدابیری وجود دارد.
استاد حوزه علمیه قم یادآور شد: قرآن، نبوت و توحید را سبب کسب بصیرت مطرح کرده است و با استناد از آنها درک صحیح و اندیشه دینی درست حق از باطل و صحیح از ناصحیح تشخیص داده می‌شود.

*
حکومت و هدایت از آن اهل بیت است
این مرجع تقلید با بیان اینکه هدایت و حکومت در دنیا از آن اهل بیت(ع) است، تصریح کرد: مردم باید وظایف خود را از اهل بیت بیاموزند و آنها را در تمام مسائل زندگی و در تمام زمینه‌ها الگوی خویش قرار دهند.
آیت‌الله نوری ‌همدانی عنوان کرد: تنها پیامبر و امامان معصوم و یا نائبان ایشان هستند که باید زمام امور را به دست گیرند و این حکومت ولایی است در غیر این‌ صورت نظام، نظامی طاغوتی است.
وی خاطرنشان کرد: در طول تاریخ حکومت‌های استبدادی مردم را دچار فقر مالی و فرهنگی کردند و ثروت و منابع مردم را به غارت بردند. استاد حوزه علمیه قم تصریح کرد: این حاکمان تنها به دنبال خودکامگی، لذت‌جویی و ساختن کاخ و حرمسرا برای خود بودند و منابع انسانی و مادی را به نفع خود نابود می‌کردند.

*
صفات و ویژگی‌های رهبر جامعه اسلامی
آیت‌الله نوری همدانی با بیان اینکه اسلام کرامت انسان‌ها را حفظ کرده است، گفت: اسلام می‌خواهد کسانی امور مردم را به دست گیرند که اسلام‌شناس باشند.
این مرجع تقلید ادامه داد: فرد حاکم بر جامعه اسلامی باید عادل، مدیر، مدبر باشد و در همه حال رفاه مردم را در نظر بگیرد و مردم در سایه این حکومت از اشتغال، ارزانی و فراوانی نعمت برخوردار باشند.
استاد حوزه علمیه قم با بیان اینکه رهبر جامعه باید شجاعت داشته باشد، افزود: دشمنان بسیاری با توطئه‌ها و دسیسه‌های گوناگون درصدد ضربه زدن به اسلام و مسلمانان هستند و رهبر جامعه باید با شجاعت در برابر آنان ایستادگی کند.
*
فتنه‌ها پس از رحلت پیامبر(ص) و عصر حاضر
وی با اشاره به فتنه‌هایی که پس از رحلت پیامبر اسلام در جامعه اسلامی روی داد، یادآور شد: پیامبر، امام علی(ع) را به عنوان جانشین خود معرفی کرد اما پس از رحلت ایشان فتنه‌هایی ایجاد شد و حکومت بر مسلمانان از امیرالمومنان گرفته شد.
آیت‌الله نوری‌همدانی به فتنه‌های وهابیت در ایجاد تفرقه بین شیعه و سنی اشاره کرد و افزود: فتنه‌ها همیشه و در هر عصری وجود دارد و باید با بصیرت آنها را بشناسیم.
استاد حوزه علمیه قم حملات دشمنان به افغانستان، عراق و دیگر نقاط جهان را به دنبال کسب ثروت و طمع عنوان کرد و گفت: با بصیرت می‌توان حق را از باطل و درست را از نادرست تشخیص داد.
وی با بیان اینکه در فتنه حق و باطل در‌هم آمیخته ‌می‌شود، گفت: باید در زمان فتنه با بصیرت از افتادن به دام دشمن خود را رها کنیم چرا که دشمنان با ایجاد فتنه قصد دارند مردم را فریب دهند.
*
کربلا آغاز فتنه‌های دشمنان دین و حقیقت
این مرجع تقلید با اشاره به جریان کربلا خاطرنشان کرد: در این جریان عظیم نیز دشمنان با ایجاد فتنه سعی در گمراه کردن مردم داشتند و افراد صاحب کمال و بصیرت توانستند حق را از باطل تشخیص دهند.
آیت‌الله نوری همدانی تصریح کرد: افرادی نیز در این حادثه به دنبال کسب مقام و جاه بوده و در سپاه مقابل امام حسین(ع) قرار گرفته و نتوانستند حق را از باطل تشخیص دهند.
استاد حوزه علمیه قم ادامه داد: تاریخ همیشه تکرار می‌شود و جریان کربلا مکتبی است که باید مورد دقت اهتمام انسان‌های آزاده باشد.
آیت‌الله نوری همدانی با بیان اینکه آ‌یت‌الله خامنه‌ای حسین زمان است، گفت: حرکت مردم در 9 دی ماه تعبیری از «کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا» بود و اینکه مردم در برابر فتنه‌ها باید هوشیار و بیدار باشند.
وی با اشاره به فتنه‌های به وجود آمده پس از انتخابات گفت: این آشوب‌ها و فتنه‌ها از سوی آمریکا و اسرائیل و انگلستان و ... مورد حمایت بود و آنها به تعداد اندکی از دست نشانده‌های خود در داخل کشور دلخوش بودند.
*
خواص باید در خط مقدم حمایت از ولایت فقیه باشند
آیت‌الله نوری همدانی با اشاره به هوشیاری خواص در زمان فتنه گفت: اگر خواص در زمان شروع فتنه کوتاهی نمی‌کردند، فتنه در همان روزهای نخست خاموش می‌شد.
استاد حوزه علمیه قم با اشاره به شعارهایی که دشمنان در جریان فتنه سر می‌دادند، گفت: «نه غزه و نه لبنان جانم فدای ایران»، و «جمهوری ایرانی» به جای جمهوری اسلامی از شعارهایی بود که از سوی دشمن سر داده می‌شد.

وی با اشاره به اهمیت مسئله محیط زیست افزود: محیط زیست برای تمام انسان‌ها است و اگر کسی آن را آلوده کند به تمام انسان‌ها خیانت کرده است و انسان در برابر هرگونه کوتاهی، مسئولیت دارد.

منبع:فارس نیوز

   + خلیل رنجبر - ۸:۱۱ ‎ق.ظ ; جمعه ٢ بهمن ۱۳۸۸